راه شاهی پس از 20 سال گشوده می‌شود

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۲ / ۱۲ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۱۵۱۰ ، بازدید:۲۵۵۷

راه شاهی میدان امام (ره) (نقش جهان) اصفهان پس از گذشت 20 سال از نخستین عملیات مرمتی در ایام نوروز به روی گردشگران گشوده می‌شود.
 

به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیر پایگاه جهانی میدان امام با اعلام این خبر گفت: این راه در 4 فاز و با اعتباری معادل 8 میلیارد ریال که 2 میلیارد آن مربوط به سالجاری است مرمت و تکمیل شده است.

 

راه شاهی پس از 20 سال گشوده می‌شود , راه شاهی , میدان امام , نقش جهان , اصفهان , عملیات مرمتی , ایام نوروز , گردشگران , ستاوین

 

به گفته فریبا خطابخش راه شاهی میدان نقش جهان تنها مسیر ورود مقامات عالی‌رتبه صفوی بوده است که با اتمام مرمت‌های صورت گرفته، این مسیر به عنوان راه ورودی به مجموعه میدان امام (ره) مورد استفاده گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی مرمت بدنه‌های اصلی راه یاد شده، بازسازی و احیای برخی دیواره‌ها، احیای نگهبانی و کف سازی کامل مسیر به طول 180 متر و عرض 5 متر و اجرای کانال تاسیسات را از اقدامات سالجاری برشمرد.

مدیر پایگاه جهانی نقش جهان از استقرار باجه‌های بلیط فروشی در محل نگهبانی‌های سابق این راه خبر داد و گفت: گردشگران و شهروندان اصفهانی با گذر از این مسیر می‌توانند در ابتدا از عمارت عالی‌قاپو بازدید کرده و سپس به میدان وارد شوند.

نخستین عملیات مرمت راه شاهی از سال 1376 با نظارت مرحوم دکتر شیرازی آغاز شد.

راه شاهی با 180 متر طول پشت عمارت عالی قاپو در خیابان استانداری و در ضلع غربی میدان امام (ره) و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده است. ارتفاع دیواره‌های این راه 5 متر است.

عالی‌قاپو که در گذشته آن را دولتخانه‌ مبارکه‌ نقش‌ جهان و قصر دولتخانه ‌می‌خواندند نمونه‌ای از معماری‌ کاخ‌های‌ عهد صفوی با آثاری از مینیاتوریست معروف عصر صفوی "رضا عباسی" است. این بنا در ابتدا شکلی ساده داشته و به مرور زمان و در طول سلطنت شاه عباس اول طبقاتی به آن افزوده و در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار آن ساخته شد. این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده‌ است.

کاخ موزه عالی قاپو در تاریخ 15 دی ماه 1310به شماره 104 به ثبت ملی رسید

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .