گزارش از خط‏ مقدم- ونیز؛ دوسالانه‌ای که از دیوارها فراتر می‌رود.

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۹ / ۰۲ / ۱۳۹۵ ، شناسه: ۱۶۸۴ ، بازدید:۱۸۶۱

کمتر از دوهفته به آغاز بزرگترین رویداد در عرصه معماری مانده و این در حالی است که دوسالانه ونیز امسال می‌خواهد به پدیده‌ای شهری بدل شود.آلخاندرو آراونا طی بیانیه‌ای رسمی موضوع و شعار "گزارش از خط‏ مقدم" ‏(Reporting from the Front) را برای دوسالانه معماری ونیز ٢٠١٦ تعیین و اعلام کرده ‏است. او در این بیانیه اعلام کرده "برای ارتقای محیط انسان‌ساخت ‏و در پی آن ارتقای کیفیت زندگی، باید در نبردهای بسیاری به پیروزی رسید و مرزهای بی‌شماری را درنوردید" و در نتیجه آنچه او می‌خواهد همه‏ مردم در پانزدهمین دوسالانه بین‌المللی معماری به دیدار آن بیایند این است: "به‌مشارکت‏ گذاشتن نمونه‌های موفق معماری؛ نمونه‌هایی که قابل بازگویی و الگو‏برداری‌اند و توان پیروزی در آن نبردها و درنوردیدن آن مرزها را دارند."

 

گزارش از خط‏ مقدم- ونیز؛ دوسالانه‌ای که از دیوارها فراتر می‌رود.

 

حالا و بر این اساس رویدادهای مرتبط با دوسالانه ونیز برای ارائه در مکان‌هایی خارج از مقر بینال و در راستای گسترش میدان تاثیرگذاری این رویداد و تبدیل آن به یک پدیده شهری در گوشه گوشه ونیز و با همکاری مؤسسات و بنیادهایی از کشورهای مختلف جهان سازماندهی شده‌اند.

"به اشتراک گذاری و بازسازی" پروژه ای از بنیاد ایتالیایی Fondazione EMGdotART است که بررسی نقش معماران در روند بازسازی روابط جامعه از طریق گسترش شهرها اختصاص دارد و در 5 نقطه ونیز Cannaregio، (Gesuiti)؛ Chiesa ، Caterina ارائه می‌شود.

"تدابیر در معماری: هنگ کنگ در ونیز" رخداد دیگر از انجمن معماران و شورای توسعه هنرهای هنگ کنگ در ارتباط با تطبیق پذیری و انعطاف پذیری کشور-شهر با مناسبات انسانی، اجتماعی و سیاسی جهان برنا مه ریزی شده و در آرسناله ونیز ارائه می‌شود.

"جنگل‌های ونیز" پروژه ای است که از سوی معماران سوئدی در راستای ایجاد مناظر جدید زیست محیطی و سازگار شهری برنامه ریزی شده و در Giardin و Viale garibaldi ارائه می‌شود.

"افق کلانشهر، یک پروژه رادیکال" نمایشگاهی است که از سوی موسسه Archizoom تدارک دیده شده و به بررسی افق‌های کلانشهرها ، فضا، سنت و شیوه زندگی ساکنان ، همچنین ارتباط آن به عنوان یک موضوع طراحی پر انرژی، زیست محیطی و اجتماعی می‌پردازد و در Isola ، Certosa ارائه می‌شود.

بنیاد Biobridgeهم پروژه ای با عنوان "سکونت درمانی" را در تحقیق و پژوهش برای کیفیت بهتر زندگی امروز متأثر از جنبه‌های فرهنگی، جغرافیایی سیاسی، تاریخی، محیطی، عوامل علمی و اجتماعی در Magazzino 11، Stazione ،Liceo artistico، Spirito، DORSODURO، 397-460 (Zattere) می‌کند.

و بالاخره "زمان " نمایشگاهی از آثار معماران 6 قاره را در یک ترکیب فوق العاده در پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز به ارمغان آورده است. این نمایش همزمان در کاخ بمبو، سان مارکو، ریالتو،سان فلیس و چند نقطه دیگر ونیز ارائه خواهد شد.

چشم انداز سکونت در چین یکی از این رخدادها است که از سوی "هفته طراحی پکن" در مرکز TBC ونیز پیش روی عموم قرار می‌گیرد.

"یکپارچه سازی مناظر طبیعی، شهری و انسان" پروژه ای است که از سوی معماران اسپانیایی انستیتو رامون لیول از 27 مه تا 28 نوامبر در Aftermath ونیز ارائه می‌شود.

"معماری اوکراین - فراتر از جبهه" عنوان پروژه ای است که از سوی موسسه تحقیقاتی Izolyatsia از 28 تا 30 ژوئن در سان مارکو به نمایش در می‌آید.

"علامت گذاری جزایر ساخت سازمان ملل" پروژه ای مطالعاتی برای ایجاد زمینه‌های گفتمان ژئوپولتیک در مشروعیت بخشیدن به ادعاهای ارضی کشورها است که 25 و 26 نوامبر در سانتاکروچه ارائه می‌شود.

"همزیستی" هم پروژه ای از کشور ماکائو است که به بررسی ایده برای نگهداری فضاهای تاریخی می‌پردازد و در "کامپو دلا تانا "از سوی موسسه فرهنگی " Governo " پیش روی عموم قرار می‌گیرد.

" Gangcity " عنوان پروژه ای در مستندسازی پدیده حاشیه نشینی در ایتالیا از سوی دانشگاه دی تورینو ,و در Spazio به نمایش گذاشته می‌شود.

"چشم انداز شمالی" پروژه ای است که به به بررسی اسکاتلند و ارتباط آن با همسایگان شمالی با تمرکز بر مردم و مکان می‌پردازد و با حمایت دولت اسکاتلند، همزمان در پنج نقطه شهر ونیز Ludoteca، آ Ausiliatrice، Castello، fondamenta و Gioacchin ارائه می‌شود.

" پاسخ: ساخت و ساز در تایوان" به بررسی مفهوم ساخت و ساز شهری و باز اختراع مواد از زباله‌های بازیافت از سوی موزه هنرهای زیبای تایوان در Prigioni و Castello ونیز ارائه می‌شود.

موسسه ایتالیایی "IBA" نیز برنامه ای با عنوان " بازسازی آشتی جویانه" شامل میزگرد و کنفرانس با ارائه راه کارهای جدید برای تحول شهری در اروپا در Fondazione Querini Stampalia و Castello ونیز برپا می‌کند.

"بیدار شو! راهی به سوی معماری بهتر " از سوئیس پروژه ای به سرپرستی "لیلا آل" حقوقدان است که به ارزیابی مجدد مفهوم مدرنیته اختصاص دارد در Trevisanو Degli Ulivi برپا می‌شود.

پروژه "سارایوو در حال حاضر: موزه مردم" از سوی موسسه MATICA با هدف فعال کردن مجدد فضای شهری سارایوو از سوی دولت بوسنی و هرزگووین در Arsenale ونیز ارائه می‌شود.

"بدون زمین" پروژه ای است که موسسه ایتالیایی A.I.A.P. (Associazione) با بررسی زمینه‌های تعامل هنرمندان با پروژه‌های توسعه و ارتباطات شهری می‌پردازد و در Servolo ونیز ارائه می‌کند.

"رویارویی شهری، دموکراسی و هویت" معرفی پروژه ای از بنیاد میس ون دروهه است که راه حل‌های معماری با کیفیت بالا ، شمول اجتماعی و مشارکت دموکراتیک را دنبال می‌کند و در در سالن تئاتر آرسناله و کامپو دلا تانا ونیز ارائه می‌شود.

و بالاخره خبری دیگر از همکاری پانزدهمین دوسالانه ونیز و سازمان ملل متحد در سرفصل‌های مسکن و توسعه پایدار شهری می‌گوید. این توافق حاصل نشستی است که به تازگی با حضور جوآن کلوس، مدیر اجرایی سازمان ملل متحد، ریچارد بوردت استاد معماری و برنامه‌ریزی شهری مدرسه اقتصاد لندن و یکی از کارشناسان بنام جهانی در این زمینه و پائولو باراتا و آلخاندرو آراونا رئیس و مدیر دوسالانه در ونیز برگزار شد.

همچنین بر اساس این توافق، دوسالانه ونیز در سومین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد که اکتبر سال جاری میلادی در اکوادور برگزار می‌شود مشارکت خواهد داشت.این توافق در حالی صورت می‌گیرد که پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز در رویکردی مشابه، ارائه راهکارهای مبتکرانه در راستای ارتقای زیست انسانی و رفع تنش بین منافع عمومی و خصوصی در فضاهای شهری را در دستور کار خود قرار داده است.

چندی پیش آلخاندرو آراونا مدیر دوسالانه 2016 ونیز در بیانیه خود در همین رابطه گفت: پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز می‌خواهد بار دیگر یادآوری کند که آنچه در اثر بحران‌های معاصر در جهان از دست رفته باید بازگردانده شود، آنچه تا امروز برای بهره مندی طیفی محدود از امکانات زیست مناسب صرف شده از این پس در مسیر منافع تمامی ساکنین زمین جاری شود؛ اینکه ضروری است از تقلیل "ما" به "من" عبور کنیم. ما معماری را به عنوان یک میانبر به سوی برابری دارای قابلیت می دانیم؛ علاقه مند هستیم این ایده را به اشتراک بگذاریم که معماری چگونه می‌تواند به شکل گیری مفهومی گسترده تر و عمومی تر از بهره مندی ها یاری رساند.

پانزدهمین دوره این دوسالانه در مرکز منطقه ونتوی ایتالیا، ونیز، از ۲۸ مه تا ۲۷ نوامبر ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد.

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: سرویس معماری هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری