تک‌چهره‌ای از مدیر بی‌ینال ونیز و رابین هود دنیای معماری

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۳۱ / ۰۵ / ۱۳۹۵ ، شناسه: ۱۸۸۵ ، بازدید:۲۳۲۴

مدیر پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز یا رابین هود دنیای معماری؛ آراونا چگونه می‌اندیشد و بر چه دیدگاه‌هایی پای می‌فشارد؟

 

تک‌چهره‌ای از مدیر بی‌ینال ونیز و رابین هود دنیای معماری

 

"به نظر ما، در میان معماران نسل جدید، آلخاندرو آراوانا کسی است که بهترین تعریف از معماری برابریخواهانه را داشته و نیروی حیات آن را نمایش داده است".؛ این توصیف پائولو بارتا رئیس دوسالانه معماری ونیز در هنگامه انتخاب آلخاندرو آراونا به سمت مدیر پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز بود.

روز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۶، در شیکاگو، تاجر و صاحبکار موفق،آقای توماس پریتزکر Thomas Pritzker ، نام سی و نهمین دریافت کننده‌ی جایزه ای که به نام خودش ثبت شده و معتبرترین جایزه جهان معماری محسوب می‌شود را اعلام کرد و در کمال شگفتی یک آرشیتکت و معمار شیلیایی، آلخاندرو آراونا، ازدفترمعماری اله مانتال Elemental ، مفتخر به دریافت این جایزه شد . این جایزه که به نوبل معماری شناخته شده از طرف بنیاد هتل‌های هایت به ریاست آقای پریتزکر اعطا می‌شود، معمولاً فعالیت معماران شناخته شده و مورد تائید را ارج می‌نهد.

آقای آراونا ۴۸ ساله این امتیازو برتری را نه به دلیل حضورش بر روی جلد مجلاتی با کاغذ گلاسه، بلکه به واسطه اجرای سازه‌هایی برای ریشه کن کردن فقر وخدمت به تعداد بیشتری ازمردم کسب کرده است. آقای پریتزکر در هنگام دریافت این جایزه گفت كه؛ "سازه‌های او برای مردم کم درآمد منفعت مالی به همراه دارد، از تاثیرات بلایای طبیعی می‌کاهد، مصرف انرژی را پائین آورده و فضاهای خوب و صمیمانه ای را فراهم می‌کند" .

در جریان اعلام نامزدی دریافت جایزه پریتزکر هم آقای آراونا گفته بود : برنامه ما این است که برنامه ای نداشته باشیم و در برابرمسائل نامعلوم بایستیم و با دیدی باز به موضوعات غیر مترقبه بنگریم ."

اما این به اصطلاح بی‌برنامگی دقیقاً چگونه رویکردی است؟ آراونا طی بیانیه‌ای رسمی موضوع و شعار "گزارش از خط‏ مقدم" ‏(Reporting from the Front) را برای دوسالانه معماری ونیز ٢٠١٦ تعیین و اعلام کرده ‏است. او در این بیانیه اعلام کرده "برای ارتقای محیط انسان‌ساخت ‏و در پی آن ارتقای کیفیت زندگی، باید در نبردهای بسیاری به پیروزی رسید و مرزهای بی‌شماری را درنوردید" و در نتیجه آنچه او می‌خواهد همه‏ مردم در پانزدهمین دوسالانه بین‌المللی معماری به دیدار آن بیایند این است: "به‌مشارکت‏ گذاشتن نمونه‌های موفق معماری؛ نمونه‌هایی که قابل بازگویی و الگو‏برداری‌اند و توان پیروزی در آن نبردها و درنوردیدن آن مرزها را دارند."

 

تک‌چهره‌ای از مدیر بی‌ینال ونیز و رابین هود دنیای معماری

طراحی آراونا برای دانشگاه سن ادواردز، استن تگزاس

 

آراونا معتقد است؛ "بهبود کیفیت محیط زیست و در نتیجه آن، بهبود کیفیت زندگی مردم جهان امروز به ضرورتی غیرقابل انکار بدل شده و این در حالی است که شرایط دستیابی به سکونت مناسب و امن برای بیشتر ساکنین کره زمین هر روز و هر ساعت دشوار و دشوارتر می‌شود. این امر مقاومت در برابر پیچیدگی‌های فزاینده مناسبات اقتصادی و سیاسی را نیز به چالشی جدی تر بدل می‌کند.

 

تک‌چهره‌ای از مدیر بی‌ینال ونیز و رابین هود دنیای معماری

طراحی المنتال(دفتر طراحی آراونا) برای مجتمع مسکونی در مکزیکو

تک‌چهره‌ای از مدیر بی‌ینال ونیز و رابین هود دنیای معماری

طراحی برای مرکز نوآوری در سانتیاگو، شیلی

حالا باید دید تفكر آراونا در پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز چگونه بر جهان معماری تأثیر خواهد گذاشت؛ دوسالانه ای كه با مدیریت او به جلب هرچه گسترده تر مخاطبان می‌اندیشد، چرا که همه تلاش‌های جامعه معماری و تمام چالش‌های پیش رویشان بدون تردید با انگیزه بهره مندی تمام اقشار مردم جهان از نتایج این تلاش‌ها صورت می‌گیرد. رویدادی كه می‌خواهد بار دیگر یادآوری کند که آنچه در اثر بحران‌های معاصر در جهان از دست رفته باید بازگردانده شود، آنچه تا امروز برای بهره مندی طیفی محدود از امکانات زیست مناسب صرف شده از این پس در مسیر منافع تمامی ساکنین زمین جاری شود؛ اینکه ضروری است از تقلیل "ما" به "من" عبور کنیم. ما معماری را به عنوان یک میانبر به سوی برابری دارای قابلیت می دانیم؛ علاقه مند هستیم این ایده را به اشتراک بگذاریم که معماری چگونه می‌تواند به شکل گیری مفهومی گسترده تر و عمومی تر از بهره مندی ها یاری رساند.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: سرویس معماری هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .