پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

اجرایی شدن دستورالعمل الزامات اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها از یکم دی ماه

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۶ / ۰۷ / ۱۳۹۵ ، شناسه: ۱۹۶۷ ، بازدید:۱۱۷۸

دستورالعمل طراحی سازه ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها ابلاغ شد و اجرای آن از یکم دی ماه امسال در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

 

اجرایی شدن , دستورالعمل الزامات اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها , یکم دی ماه , نمای خارجی ساختمان‌ها , نمای خارجی , الزامات اجرایی نمای خارجی

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سرپرست دفتر تدوین ضوابط و استانداردهای این مرکز در تشریح ویژگی های فنی و تخصصی آن گفت: دستورالعمل یاد شده متناسب با مقاومت و شیوه اجرای نماهای متداول ساختمان در کشور هم راستا با ضوابط بین المللی تهیه شده است.

مهدی خوش کردار افزود: این دستورالعمل مشتمل بر هشت فصل است که در فصل اول انواع نماهای متداول از نظر نوع مصالح به کار رفته و نیز نحوه اجرا و اتصال بررسی شده، در فصل دوم الزامات کلی اجزای نما و در فصل سوم بارهای وارد بر نما و معیارهای پذیرش آن ارائه شده است.

خوش کردار افزود: از فصل چهارم تا فصل هشتم به ترتیب الزامات طراحی و اجرای نماهای متداول مشتمل بر نمای سنگی، آجری، سیمانی، سرامیک، کامپوزیت و شیشه به تفضیل ارائه شده است.

محدوده کاربرد این دستورالعمل نماهای ساختمانی است تا با رعایت این ضوابط پایداری نماها در ساختمانها بیشتر شود مشروط بر اینکه در سازه ساختمان ها و دیوارهای پشتیبان نماها، ضوابط سازه ای استاندارد های مورد نظر (۲۸۰۰) مورد توجه قرار گرفته باشد.

با توجه به اهمیت نمای ساختمان ها، رعایت الزامات این دستورالعمل موجب پایداری نما می شود و تا زمانی که دیوار پشتیبان نما پابرجاست، نما نیز دچار آسیب و فروریزش نخواهد شد.

وی یادآور شد: تهیه این دستورالعمل در سال ۱۳۹۲ با توجه به ضرورت و کاربرد نما و منظر خارجی ساختمان ها، به سفارش سارمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی تصویب شد و بالافاصله کمیته تهیه کننده متن اصلی متشکل از اعضای هیات علمی و کارشناسان بخش های تحقیقاتی مرکز، آغاز بکار کرد.

خوش کردار اضافه کرد: در ادامه روند تکمیل پروژه، کمیته داوری فنی با عضویت اساتید مطرح کشور از دانشگاه های تربیت مدرس، صنعتی شریف و تهران و کارشناسان سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی تشکیل شد.

به گفته وی، پس از اتمام پروژه در نیمه نخست سال ۱۳۹۳، مکاتبات لازم برای ابلاغ نتایج پروژه در قالب نشریات سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شد و در نهایت پس از طی روندهای اداری و انجام اصلاحات دهم مهر ماه امسال با عنوان «دستورالعمل طراحی سازه ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان ها» ضابطه شماره ۷۱۴ از نوع سوم از سوی محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای استفاده در سطح ملی ابلاغ شد.

این دستورالعمل به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه و مواد ۶ و ۷ آیین نامه استانداردهای اجرایی طرح های عمرانی و در چارچوب نظام فنی و اجرایی کشور تهیه و ابلاغ شده است.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری