شاهکارهای طبیعت ایران،باداب سورت

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۲ / ۱۲ / ۱۳۹۳ ، شناسه: ۲۱۶ ، بازدید:۵۲۹۶

نوروز فرصتی است برای از نزدیک دیدن آثار طبیعی و مناطق بکر ودیدنی کشورمان.ستاوین قصد دارد به مناسبت این فرصت مغتنم، به معرفی مناطقی از ایران بپردازد که کمتر بار سفر به قصد دیدن آنها بسته ایم.دراین پست باهم به خطه سرسبز ایران زمین ،استان مازندران ،سفرخواهیم کرد.با ما همراه باشید...

شاهکارهای طبیعت ایران

چشمه های باداب سورت:

چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران ، شهرستان ساری ، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست (orost)، قرار دارد و از دیدنیهای مازندران محسوب میشود. باداب به معني آب گاز دار و سورت به معنای  شدت اثر است. مشابه چشمه های باداب سورت، تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود دارد، که اتفاقا برخلاف باداب سورت که در کشور ما در حد یک چشمه محلی باقی مانده،از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها محسوب می شوند .چشمه های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای حوضچه ای با قطر 15 متر است در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام "برمودای اروست" وجود دارد. در کناره های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد، که به گفته افراد محلی آب این چشمه ها از گذشته های دور جهت درمان بیماریها پوستی، دردهای کمر و پا، روماتیسم و میگرن مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی کند. دو چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی کمی ترش  و  تلخ مزه اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه ها کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.آب این چشمه ها بدلیل دارا بودن املاح  بی کربنات کلسیم  همراه  با اکسیدهای آهن و ترکیبات گوگردی طیف جالبی از رنگها، از کرم تا زرد ، نارنجی وقرمز را  در فرایند رسوب گذاری  خود بر جای می گذارد.درنتیجه ،جاری شدن آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، سبز، زرد و قرمز در اندازه های مختلف به وجود آورده است. حوضچه هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آنها سر ذوقتان می آورد و اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید، از این هم شگفت زده تر می شوید. تلالو خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید باور طبیعی بودن منطقه را برایتان دشوار کند.

چشمه های باداب سورت

روستای ارست

دومین اثر طبیعی ملی ایران

راههای دسترسی:

برای رسیدن به باداب سورت از تهران شما می توانید یکی از این مسیرها را انتخاب کنید:

مسیر ۱ : تهران - سمنان - مهدیشهر - شهمیرزاد – فولادمحله - سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت

مسیر ۲ : تهران - ساری – کیاسر-  سه راه تلمادره - روستای اروست - باداب سورت

چشمه های باداب سورت بعد از کوه دماوند، به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران در سال 1387 به ثبت رسیده است. متاسفانه باوجود به ثبت رسیدن این چشمه ها،هنوز برای محافظت و مراقبت از آنها هیچ متولی مشخصی،وجودندارد و متاسفانه این مساله وعدم آگاهی گردشگران،سبب خشک شدن بخشهایی از این اثر زیبا شده است. پس اگر در تعطیلات نوروز قصد سفر به چشمه های باداب سورت را کردید ،این نکته را در نظر داشته باشید که این خود گردشگران هستند که باید از این جاذبه دیدنی محافظت کنند.

بخشهای تخریب شده  ازاین چشمه های زیبا

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .