جزیره چمن متحرک تکاب

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۳ / ۱۲ / ۱۳۹۳ ، شناسه: ۲۲۳ ، بازدید:۶۰۴۶

چمن متحرک یا چملی گول، یکی از بی نظیرترین پدیده های ایران و حتی جهان است که در دل طبیعت تکاب ،جا خوش کرده و هنوز رازی سر به مهر به شمار می رود.

چمن متحرک

«چملی گول» ،در زبان محلی این منطقه یعنی «جزیره ای از چمن بر روی برکه»، چمن متحرک چملی، قطعه بزرگی از نی هایی است که  ریشه آنها به هم چسبیده و بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده است.این چمن به صورت جزیره ای متحرک با مساحت بیش از 100 مترمربع، بر روی برکه ای کوچک خودنمایی می کند ،که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می کند و همین امر موجب منحصر به فرد شدن این جاذبه طبیعی شده است.کل مساحت این برکه عجیب ،یک هکتار بوده  و در میان دره ای عمیق قرار گرفته که نیزارها، چمن سرسبز درختان بلند و گلهای زیبای اطراف آن جلوه ای خاص ،طبیعی و زیبا به آن بخشیده است.چمن به صورت معلق و شناور در وسط این برکه قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی کاملا مطلوب و مناسب است و به علت بزرگ و سنگین بودن چمن، امکان اینکه انسان بتواند بدون مشکل بر روی آن حرکت کند، وجود دارد. تنها ممکن است در برخی نقاط به دلیل نازک شدن چمن، در اثر فشار پایین رفته و پاها درون آب فرو رود.

راه دسترسی:

چملی یا چملی گول (چمن متحرک بدرلو)، در کیلومتر 17 شمال شرقی شهرستان تکاب و در 3 کیلومتری شرق روستای بدرلو، از دهستان افشار بخش مرکزی واقع شده است.برای رفتن به این برکه، دو راه وجود دارد، راه اول از جاده تکاب به بدرلو، بعد از روستای یلقون آغاج و راه دوم از سمت تخت سلیمان، از جاده همپا به بدرلو است که از نرسیده به روستای قوشه بلاغ، یک راه میانبر از قوشه بلاغ به بدرلو وارد شده و بعد از طی چند کیلومتر به روستای «ویر» می رسد که برکه، در این روستا قرار دارد.

چمن متحرک بدرلو

چمن متحرک شهرستان تکاب

چملی گول

جاذبه های طبیعی آدربایجان غربی

استان آذربایجان غربی تکاب

منبع:touristha و anobanini

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .