پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

بافت بصری و متریال سنتی در پروژه سایه پود

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۸ / ۰۶ / ۱۳۹۶ ، شناسه: ۲۵۰۷ ، بازدید:۲۳۱۷

طراحان پروژه "سایه پود" با رویکرد ایجاد بافت بصری با متریالی سنتی به یک ویژگی خلاقانه در نماسازی دست یافته‌اند.

 

بافت بصری و متریال سنتی در پروژه سایه پود

 

"سایه پود" عنوان پروژه ای مسکونی از "دفتر معماری تچرا" در تهران است که طراحان آن با رویکرد ایجاد بافت بصری با متریالی سنتی نمای آن را شکل داده‌اند. چالش اصلی برای معماری این ساختمان پیاده‌سازی ایده‌های مؤثر در طراحی جزئیات بوده است.

در طراحی فرم نمای ساختمان "سایه پود"، از یک ویژگی بصری خلاقانه استفاده‌شده است. این طرح اوریگامی متشکل از پیکسل‌های کوچک آجری به دست آمده، و دلیلی بر ایجاد سایه و بازی زیبای آن با نور شده است. با توجه به مکان قرارگیری پروژه  از آجر به‌عنوان متریالی ارزان‌قیمت که متناسب با معماری و پیکربندی و خواسته  معمار برای ایجاد جزئیات در بافت این ساختمان مسکونی است، مورد استفاده قرار گرفته است .

پوسته نما در این ساختمان با بطن فضای داخلی هماهنگ است و میزان نور، آلودگی بصری و حفظ حریم خصوصی به آن بستگی دارد. با توجه به اینکه بیشترین آلودگی بصری، در طبقات میانی ساختمان سایه پود پیش بینی می شدهریا، تصمیم به فشردگی  نقاط و گره در نمای این طبقات شده است.

در نظر گرفتن پنجره‌هایی یا قاب‌هایی منحصربه‌فرد در نقاط مختلف ساختمان، دیدگاه‌هایی مختلف برای ساکنین در بالای یک دیوار سبز ایجاد کرده است.

نکته مهم در معماری ساختمان مسکونی "سایه پود"، کاهش تعداد تراس‌ها و ایجاد محرمیت در دیدگاه شهری بوده که معمار، برای پر کردن این خلأ تصمیم به ایجاد و معرفی یک بعد سوم در نمای خارجی گرفته است.

 

بافت بصری و متریال سنتی در پروژه سایه پود

 

بافت بصری و متریال سنتی در پروژه سایه پود

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: سرویس معماری هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری