پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

ارتباط فضایی و تجربه زیستی در پروژه ای از خواهران حریری

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۷ / ۱۳۹۶ ، شناسه: ۲۵۱۷ ، بازدید:۱۱۲۰

خواهران حریری در پروژه ویلای لواسان به سمت ارتباط فضایی و تجربه زیستی ما ایرانیان رفته‌اند.

 

ارتباط فضایی و تجربه زیستی در پروژه ای از خواهران حریری

 

"ویلای لواسان" با طراحی گیسو و مژگان حریری در تپه‌های منطقه لواسان واقع شده  است. چالش اصلی این پروژه طراحی ویلا در یک توپوگرافی با چشم‌اندازی طبیعی بوده است. حجم این ساختمان  کانسپتی تندیس‌گون دارد و مانند مجسمه‌ای است که در بالای تپه قرارگرفته است. حجم فضاهای فرعی این مجموعه در زیر حجم اصلی قرار دارد و به موازات دامنه کوه کشیده شده  و حجم اصلی که در پایین‌ترین سطح قرارگرفته ورودی و ایوان را در خود جای داده است.

یک راه پله طویل در ورودی طبقه همکف را به قسمت‌های مختلف ساختمان متصل می کند. ساختمان اصلی ویلا به صورت ال شکل ساخته شده که در مرکز آن استخر قرار گرفته و بازتاب ساختمان و ایوان‌های نیمه‌باز آن در آب تصویری از باغ ایرانی را تداعی می‌کند. تراس خارجی، باغ بام (روف گاردن) و استخر در مجموع یادآور ایوان در کوشک باغ‌های ایرانی است. کلیت مجموعه  هم به واسطه محاط شدن در محیطی طبیعی با المان‌های فضای سبز، دید و منظر مورد اشاره؛ فضایی آرام و خیالی جهت استراحت و تأمل ایجاد کرده است.

خواهران حریری در این پروژه بیشتر از آن که به دنبال ارتباط فُرمی اثر با خاطرات بصری ایرانی باشند، به سمت ارتباط فضایی و تجربه زیستی ما ایرانیان رفته‌اند، هرچند این فرم‌ها به شیوه‌ای مدرن به منصه ظهور رسیده‌اند.

نکته بارزی که پروژه را  به لحاظ بصری از سایت اطراف  جدا می‌کند، فُرم خالص و رنگ مینیمالستی اثر است. این خلوص فرمیک در همسایگی با سنگ‌های دیوار حایلِ سایت غربی به وضوح قابل مشاهده است. در بالای تپه ساختمان‌های قصرمانندی در یک ردیف کنار هم قرار گرفته‌اند که این تصور را به وجود می‌آورند که در حال رقابت و خودنمایی‌اند.

ارتباط فضایی و تجربه زیستی در پروژه ای از خواهران حریری

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: سرویس معماری هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری