پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

آخرین وضعیت تعاونی های مسکن

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۳ ، شناسه: ۲۸۵ ، بازدید:۲۴۹۲

هيئت رئيسه اتاق تعاون ايران با هدف ارتقاي فضاي مشترک هم‌انديشي در بين تعاون‌گران و علاقه‌مندان به تعالي اقتصاد تعاوني و همچنين توسعه فرهنگ تعاون و همدلي بين نهادهاي مرتبط اولين نشست سالانه تخصصي خود با محوريت بررسي فرصت‌ها، توانمندي‌ها، چالش‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در بخش تعاون را برگزار کرد.در حاشيه اين نشست با ربيعي وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي و ابوترابي فرد نائب رئيس اول مجلس به گفتگو نشستيم که توجه شما را به بخش هايي از اين گفتگو جلب مي کنيم :

دو چالش بزرگ تعاون هاي  ايران

ربيعي وزير تعاون ،کار و رفاه اجتماعي به پيام ساختمان گفت:  هرچند در ابتداي انقلاب اسلامي مردم ديدگاه و نگرش مطلوبي به تعاوني ها داشته اند اما اکنون بعد از گذشت چندين سال اين نگرش مطلوب به بي اعتمادي تبديل شده است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر تعاوني هاي  ايران با دو چالش بزرگ ذهنيت نامناسب وعدم تعاون در درون تعاون مواجه است ،تصريح کرد :  نبايد فراموش کنيم که انقلاب با ديدگاه و نگرش حمايت قاطعانه از محرومان و فقرا ايجاد شد و ايجاد تعاون بخش بزرگي از اين ديدگاه بوده است و اين نظام له شدن اقشار ضعيف را نه تنها پسنديده نمي داند بلکه  اين ظلم را مذموم مي شمارد.

ربيعي تاکيد کرد : بنده پس از تصدي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با رهبري انقلاب نشستي داشتم که در اين نشست ايشان فرمودند« جايگاه بخش تعاون، جايگاه شايسته‌اي نيست». متاسفانه در حال حاضر وضعيت تعاوني ها در ايران نامناسب تر از کشور هاي سرمايه داري است و بزرگترين مشکل بي اعتمادي به تعاوني ها دروني است و حتي نخبگان ، صاحب نظران  و بخش خصوصي به آن اعتماد ندارند .

وزير تعاون ،کار و رفاه اجتماعي  در پاسخ به اين سوال  که آسيب هاي موجود در بخش تعاون و راهکار گذر از اين چالش ها چيست، به پيام ساختمان گفت: عدم وجود چشم انداز کمي و کيفي از تعاون، عدم تطابق مقررات فعلي تعاوني ها با اصول و ارزش هاي تعاون، نبود استاندارد و شفاف نبودن قوانين نظارت بر تعاوني ها، ساختار نامناسب تشکل هاي تعاوني و ضعف نظام آموزشي در بخش تعاون از آسيب هاي موجود در بخش تعاون کشور است.

مبارزه با فساد در بخش تعاوني

وي راهکار مقابله با اين وضعيت را توجه به خصوصي سازي، سالم سازي و مبارزه با فساد در بخش تعاوني، سوق دادن اشتغال به سمت تعاوني ها و عدم مداخله وزارتخانه در بخش تعاون دانست و گفت: مجموعه مديران و مسؤلان دولت تدبير و اميد در تلاش هستند تا رفتار و عملکردشان منطبق با روح انقلاب اسلامي باشد.

وزير تعاون در مورد فعاليت هاي چند ساله تعاوني ها در عرصه ساخت وساز به پيام ساختمان گفت: تعاوني ها در طي چند سال اخير توانسته اند 2 و نيم ميليون واحد مسکن مهر ساخته و بيش از 70 درصد حمل و نقل برون شهري توسط تعاوني‌ها انجام شده  است.

امروز کارگران کارفرمايان واقعي هستند

ربيعي توضيح داد: کارفرمايان قبل از انقلاب در بنگاه‌هاي اقتصادي داراي قدرت بالايي بودند، اما امروز کارگران کارفرمايان واقعي هستند و اگر به اين اقشار توجه نشود فقر و محروميت افزايش مي‌يابد.

وي خبر خوشي را نيز به قشر کم درآمد جامعه داد و در اين مورد گفت: به منظور اجراي برنامه هاي رفاهي، طرح واگذاري مسکن به محرومان و کارگران بازنشسته کشور تا پايان سال جاري رونمايي و آغاز مي شود.

وزير تعاون ،رفاه اجتماعي در مورد آخرين وضعيت تعاوني هاي مسکن از جمله مسکن مهر به پيام ساختمان گفت:  مشکلات عمده اين تعاوني ها توسط وزارت تعاون حل شده و بدون ترديد مسکن مهر ديگر هيچ مشکلي نخواهد داشت.

وي در اين خصوص افزود: پيرو تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر حل مشکل پروژه هاي مسکن مهر و به منظور رفاه حال اعضاي تعاوني هاي مسکن مهر و در حمايت از اقشار آسيب پذير، تعرفه بيمه تامين اجتماعي کارگران ساختماني شاغل در پروژه هاي مسکن مهر به لحاظ تسهيلات و در خواست پيشنهادي کاهش يافت .

ربيعي گفت: تعرفه بيمه تامين اجتماعي کارگران ساختماني شاغل در مسکن مهر، براي هر متر مربع در پروژه هايي که داراي تفاهم نامه سه جانبه با تعاوني ها و پيمانکاران طرف قرارداد با بانک عامل مي باشند به ميزان 52 هزار ريال اعلام شده است.

وي همچنين يادآور شد: سازمان تامين اجتماعي موظف شده براي تحويل زودتر مسکن مهر و به منظور جلوگيري از افزايش قيمت مسکن،  حداکثر ظرف مدت بيست روز نسبت به صدور مفاصا حساب براي متقاضيان واجد شرايط  اقدام نمايد.

اين مقام مسؤل ادامه داد: با اجراي مصوبه ياد شده از افزايش بي رويه قيمت مسکن جلوگيري شده و به رونق گرفتن اشتغال و همين طور کنترل و کاهش نرخ تورم در راستاي سياست هاي دولت تدبير و اميد کمک خواهد شد .اما در مورد تعاوني هاي ديگر بايد بگوييم اين تعاوني ها اختلافات دروني دارند و اين  موارد  با تشکيل پرونده ها در دادگاه ها و يا با ريش سفيدي و کدخدامنشي حل مي شود .

وي ضمنا خبر خوشي هم به تعاوني هاي مسکن داد و گفت: در سند توسعه تعاون يک بند به بخش مسکن تعلق گرفته است که به زودي توسط دولت اعلام مي شود.

ربيعي در پايان از نمايندگان مجلس خواست براي حمايت از اقشار فقير همکاري بيشتري با وزارت تعاون داشته باشند و اضافه کرد: با ارتقاي سطح و جايگاه تعاون در کشور نه تنها  به اشتغال کمک رساني مي کنيم  بلکه مي توانيم از طريق اين تعاوني ها مشکلات عديده از جمله کمبود مسکن را برطرف کنيم.

برگرداندن اعتماد جامعه به تعاوني هاي مسکن

نائب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي نيز در پاسخ به اين سوال که چرا تعاوني هاي مسکن در ايران مغفول مانده اند، گفت: مجلس در تلاش است تا اعتماد را به بخش تعاوني مسکن برگرداند زيرا اقشار ضعيف جامعه به شدت به اين تعاوني ها نياز مند هستند.

حجت‌الاسلام محمد حسن ابوترابي فرد افزود: شکل‌گيري فراکسيون تعاون در مجلس شوراي اسلامي و حضور جمع کثيري از نمايندگان شاخص مجلس در اين فراکسيون بيانگر نگاه ويژه به اين واقعيت است.

ابوترابي فرد همچنين گفت:‌ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي توجه ويژه‌اي به بخش تعاون دارد که بايد در اجرا محقق شود.

اختصاص 30 درصد منابع واگذاري بنگاه‌هاي خصوصي به بخش تعاون

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تعاون بايد طبق قانون در اقتصاد سهم 25 درصدي داشته باشد، تصريح کرد: يکي ديگر از الزامات قانون، اختصاص 30 درصد از منابع حاصل از واگذاري بنگاه‌هاي بخش خصوصي به بخش تعاون است.

 ابوترابي فرد در ادامه يادآور شد: از لازمه‌هاي پيشرفت در حوزه تعاون فرهنگ‌سازي است که اميدواريم مسئولان نگاه جدي به اين موضوع داشته باشند.

منبع : پیام ساختمان 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری