کارخانه فاگوس (Fagus Factory)

مجموعه: پروژه های معماری ، تاریخ انتشار: ۰۸ / ۰۱ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۳۴۸ ، بازدید:۱۱۰۹۶

مکان : GreCon, Hannoversche Straße 58, 31061 Alfeld, Germany
سال : 1925
مشاور طراحی معماری : Walter Gropius, Adolf Meyer
همکاران طراحی : Walter Gropius, Adolf Meyer, Eduard Werner
عکس : Flickr user martin

کارخانه Fagus، از اولین پروژه های ساخته شده معماری مدرن و نیز معماری باوهاوسی والتر گروپیوس،در آلفلد آلمان می باشد، که محصولاتی برای صنعت کفش تولید می کرده است. این کارخانه عمدتا از آجر ساخته شده و اتفاق مهم در این ساختمان راه پله است که فاقد هر گونه ستون در گوشه ها بود. ( نخستین ساختمان مهم گروپیوس ،کارخانه ی قالب کفش فاگوس بود که در سال 1911 در آلمان ساخته شد. این بنا یک متوازی السطوح آجری با سطوح عظیم شیشه ای و یک قالب اسکلت فولادی باریک است) .

کارخانه قالب کفش فاگوس

کارخانه فاگوس

والتر گروپیوس

این ساختمان دارای پنجره های بزرگ است، که پیشرفتی در ساختن کارخانه به حساب می آید. والتر گروپیوس توسط کارل (Benscheidt) ، صاحب کارخانه راش مورد حمایت قرار داشت. اکنون اینجا یک موزه کوچک است، که اطلاعاتی در مورد داستان این محل ارائه می دهد. از سال 2011 این محل بخشی از میراث جهانی یونسکو است.

کارخانه فاگوس در آلمان

کارخانه Fagus

این بنا به واسطه ی استفاده از سیستم ساخت جدید اهمیت دارد که از یک قاب درونی از بتن مسلح تشکیل  شده است. به این شکل امکان اجرای پوسته ی بیرونی شیشه ای به ارتفاع سه طبقه فراهم آمد. این پوسته به لطف اسکلت فولادی باریک خود حتی در گوشه های بنا نیز می چرخد و پیوسته باقی می ماند.

پنجره های بزرگ در این کارخانه

منبع : archdaily ,  مارپیچ , اتوود

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .