مرمت مسجد کبود تبریز با هدف احیای مجموعه مظفریه

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۲ / ۱۲ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۶۸۰ ، بازدید:۲۸۸

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت مسجد کبود و احیای مجموعه مظفریه به عنوان بخشی از جاده ابریشم در کهنه خیابان تبریز ، خبر داد .

به گزارش هنرآنلاین، مرتضی آبدار صبح امروز 21 اسفندماه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در میان آثار معماری ارزشمند ایران می‌توان به مسجد کبود یا مسجد جهانشاه (عمارت مظفریه) اشاره کرد که معماری متفاوتی نسبت به سایر مساجد دارد و چشم بازدیدکنندگان را به خود خیره می‌کند.

او افزود: در برنامه‌ریزی صورت گرفته برای مرمت و احیای این مجموعه، مرمت تزئینات معماری و وابسته به معماری، اجرای ورودی اصلی آن از سمت "کهنه خیابان" و همچنین احیا قسمتی از جاده ابریشم منتهی به کهنه خیابان توسط متخصصان میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه اقدامات انجام شده در عمارت مظفریه تبریز را مورد تاکید قرار داد و گفت: در راستای مرمت و حفاظت از این بنای تاریخی تاکنون اقداماتی نظیر بازسازی و مرمت بخش‌های تخریب شده کالبدی، مقرنس‌کاری، مرمت گنبد، اجرای تویزه‌های آجری، احداث سرویس بهداشتی در محوطه جهت رفاه حال گردشگران، اجرای طاق و قوس‌های آجری انجام شده است.

 

مرمت , مسجد کبود , تبریز , احیا , مجموعه مظفریه , مظفریه , مرمت سنگ‌ , مدیرکل میراث فرهنگی , گردشگری و صنایع دستی , آذربایجان شرقی , مرمت مسجد کبود

 

او همچنین تکمیل نقش کاشی‌های معرق روی اندود گچی با مداد، مرمت سنگ‌های ایوان شمالی، شوره‌زدایی آجرها، مرمت و حفاظت گنبد قنات و خانقاه، مرمت و بازسازی پلان قنات و خانقاه ضلع شمالی محوطه، کف‌سازی کل محوطه، مرمت محراب و نقاشی دیوارهای جانبی، مرمت و حفاظت از کلیه درب و پنجره‌های این مجموعه تاریخی را از دیگر اقدامات معاونت میراث فرهنگی استان در راستای حفاظت و احیا این اثر فاخر عنوان کرد.

به گزارش مهر، آبدار در خاتمه با اشاره به اینکه مسجد کبود در منتهی علیه عرصه پایگاه جهانی بازار تاریخی تبریز قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه این اثر بی‌بدیل در مجاورت بازار تبریز، موزه عصر آهن و چندی از خانه‌های تاریخی قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران بافت تاریخی تبریز محسوب می‌شود، لذا این اداره کل در اقدامات آتی خود در نظر دارد تا تمام عملیات مرمتی و بازسازی را در راستای احیا این عمارت تاریخی به طور کامل و در آینده‌ای نزدیک محقق سازد تا شاهد جریان تاریخ در رگ‌های زندگی معاصر باشیم.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .