مصاحبه با نورمن فاستر (Norman Foster) : تلاش برای سادگی

مجموعه: ویدیوها ، تاریخ انتشار: ۱۰ / ۰۸ / ۱۳۹۷ ، شناسه: ۳۸۶۱

مصاحبه با نورمن فاستر (Norman Foster) : تلاش برای سادگی

نورمن رابرت فاستر (به انگلیسی: Norman Robert Foster, Baron Foster of Thames Bank) (زاده ۱ ژوئن، ۱۹۳۵) معمار اهل بریتانیا است. شهرت او بیشتر به خاطر طرح گنبد مجلس ملی آلمان در برلین و بنای مشهور به «خیارشور» در لندن فراگیر شد. یکی دیگر از دلیل شهرت وی بخاطر طرح ابراج البیت است.
نورمن فاستر در مورد برج «خیارشور» یا به عبارتی «برج سوئیس رِ» می گوید: "خوب «برچسب روزنامه نگارانه خیار» را باید اندکی تحقیرآمیز دانست اما نکته جالب این است که براساس همین برچسب میتوان گفت، طرح ساختمان خلاقیت مخاطب را خواه انتقادی باشد خواه نه به کار می اندازد. حالت شوخ طبعانه موجود در آن نیز بازتابی از زمینه بومی انگلیسی آن است، چنین اظهارنظری در به طور مثال اسپانیا، غیرممکن است. به نظر من این ساختمان نتیجه پاسخه ایی بسیار دقیق به نیازهای ساختمانی فضای شهر لندن و زمینه شهری آن در همان سایت به‌خصوص است."

 

 

 

وی در خانواده‌ای کارگری در منچستر به دنیا آمد. در ۱۶ سالگی مدرسه را رها کرد و در عوض به خدمت در نیروی هوایی پادشاهی شتافت. نورمن فاستر پیوسته بر آن بوده که با تقسیمات و چند پارگی های دانش مبارزه کند و جریان فکری منحصر به فرد خود را تداوم بخشد که غالباً این عمل تا مرحله ی آشفتگی و رنجش ساختارها و چارچوب های فرهنگی نیز پیش رفته است . بنابراین ، هنگام صحبت در مورد مباحث معماری ، عدم کاربرد واژه شناسی تجریدی و ایهام گونه – که امروزه در بحث های معمول و متداول به زبان میانجی تبدیل شده و افراد تابع مد نمی توانند از آن بر حذر باشند – امری اتفاقی نیست.

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (علیرضا اورعی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .