نگاهی به کتاب ماندگاری ادراکی در فضای معماری

مجموعه: آموزش ، تاریخ انتشار: ۲۱ / ۰۵ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۹۸۰ ، بازدید:۲۹۱

معماری پایدار تأمین آینده‌ای امن برای نسل‌های بعدی

نگاهی به کتاب ماندگاری ادراکی در فضای معماری

کتاب ماندگاری ادراکی در فضای معماری با بررسی کهن‌الگوها و چگونگی تأثیر آن‌ها در طراحی فضاها نگاهی به موضوع معماری پایدار دارد. سرویس معماری هنرآنلاین: کتاب ماندگاری ادراکی در فضای معماری تألیف عطیه ملک‌آور زمانی در چهار فصل عوامل ماندگاری در معماری، ادراک در معماری، کهن الگوها (آرکی تایپ‌ها) و ماندگاری ادراکی در معماری را مورد بررسی قرار داده است.

رویکرد این کتاب، بررسی چگونگی دستیابی به جاودانگی و ماندگاری ادراکی در فضای معماری است. ماندگاری ادراکی به این معنا که گذر زمان نتواند ویژگی‌های شاخص و بارزی که می‌باید در ادراک فضایی یک مجموعه ترسیم شود را تغییر دهد. فرد نسبت به مکان احساس تعلق پیدا کند و فضا واجد ذهنیتی در قالب یک تصویر ذهنی ماندگار باشد. همانطور که بناهایی مانند مسجد امام در اصفهان و تاج محل در هند، توانسته‌اند با معماری اعجاب‌انگیز خود، برای نسل‌ها باقی بمانند، بدون آنکه ذره‌ای با گذر زمان دچار کهنگی در ادراک و معنا شوند.

 

معماری پایدار , تأمین آینده‌ای امن ,نسل‌های بعدی , نگاهی به کتاب , ماندگاری ادراکی در فضای معماری , کتاب ماندگاری ادراکی , فضای معماری , کهن‌الگوها , طراحی فضا, معماری پایدار , سرویس معماری هنرآنلاین,کتاب ماندگاری ادراکی در فضای معماری , عطیه ملک‌آور زمانی , ماندگاری در معماری, ادراک در معماری, آرکی تایپ‌ها, ماندگاری ادراکی در معماری

 

در بخشی از این کتاب آمده است: "بناهای پایدار، به بناهایی تلقی می‌شود که کمترین تأثیرات مخرب را بر محیط‌های ساخته شده (مصنوع) و طبیعی مجاور و بلافاصل خود و نیز ناحیه اطرافشان و همچنین زمینه کلی خود داشته باشند. ساختمان‌های پایدار به تمام چرخه حیات ساختمان، محیط باکیفیت، کارکرد مطلوب و آینده توجه می‌کند. یکی از اهداف مهم پایداری، جبران مافاتی است که انسان در طی صنعتی شدن و پیشرفت ظاهری از دست داده است و انسان را به فکر حفاظت از اکوسیستم‌ها و استفاده بهینه از استعدادهای آینده واداشته تا در عین آسایش و ارتقای کیفیت زندگی بشر، از تخریب آن‌ها نیز جلوگیری به‌عمل آورد. از اهداف دیگر، توجه به زیست‌محیط‌های طبیعی است، زیرا مسائلی همچون آثار گلخانه‌ای و تخریب لایه ازن، به‌صورت جدی مطرح گردیده است.

در معماری پایدار، بشر به تأمین آینده‌ای امن برای نسل‌های بعدی و همچنین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌پردازد که علاوه بر داشتن فناوری روز، حداقل دخالت را در چرخه اکوسیستم موجود داشته باشد. به‌نظر می‌رسد، اعتقادات و معنویت مردم یک جامعه در معماری پایدار اهمیت چندانی ندارد، زیرا معماری پایدار متعلق به سبک و دیدگاه خاصی نیست. آنچه اهمیت دارد، حداقل دخالت در طبیعت و منابع طبیعی است، تا برای نسل‌‌های آینده باقی بماند. ماندگاری از لحاظ کالبدی از اهداف پایداری محسوب می‌شود، چراکه بدون توجه به اصول و مبانی ایستایی و مقاومت ابنیه، هیچ بنایی نمی‌تواند ماندگار باشد."

کتاب "ماندگاری ادراکی در فضای معماری" در این راستا، به بررسی کهن‌الگوها و چگونگی تأثیر آن‌ها در ماندگاری ادراکی و شکل‌گیری فرم‌ها و فضاهای معماری پرداخته است.

این کتاب در 136 صفحه با شمارگان 100 نسخه به بهای 30 هزار تومان از سوی انتشارات سیمای دانش به بازار نشر عرضه شده است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین-کد خبر: 151163

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .