پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

بلندترین پارک آسماني و بزرگترین استخر بیکران جهان

مجموعه: پروژه های معماری ، تاریخ انتشار: ۲۰ / ۰۳ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۵۳۸ ، بازدید:۱۲۸۵۴

پارک آسماني سندز” Skypark Sands “  سنگاپور يکي از شگفت انگيزترين محوطه هاي تفريحي دنياست، که در ارتفاع ۲۰۰ متری بر بام سه برج ۵۵ طبقه هتل مارینا بی سندز  "  Marina Bay Sands Hotel  " قرار گرفته و این سه برج را بهم متصل می کند . پارک آسمانی سندز که یک شگفتی مهندسی است ، به شکل یک کشتی بزرگ ، به طول 340 متر با گنجایش 3900 نفر و یک استخر بیکران به طول 150 متر ، بر بام 3 آسمانخراش در کنار ساحل زيباي ماريناي سنگاپور قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین مکان عمومی معلق دنیا ،شناخته می شود. این شاهکار سازه ای بی نظیر توسط آرشیتکت مشهور موشه سفدی "  Moshe  Safdie " ،طراحی شده است.

بلندترین پارک آسماني و بزرگترین استخر بیکران جهان

Skypark Sands

اين محوطه بازي و سرگرمي ،که پارک آسماني لقب گرفته  به مساحت 12400مترمربع، دارای ۲۵۰ نوع مختلف درخت و ۶۵۰ نوع گیاه زینتی می باشد. 

پارک آسمانی

مساحت این پارک برابر با مساحت سه زمین فوتبال است و4.5 هواپیمای جمبو جت" 380" پشت سرهم روی آن قرار میگیرند. سطح بیشتر این پارک توسط یک استخر15026 فوت مربعی " بینهایت " اشغال شده است. همچنین دراین پارک آسمانی، جکوزی هایی با چشم انداز شهر ، مسیرهای پیاده روی ، عرشه رصد 360 درجه شهر، یک سالن کلوپ  اجرایی ، رستوران " Sky on 57"  و رستوران و لمکده " KU DÉ TA " وجود دارد ،که در طبقات مختلف این کشتی سه طبقه، به ارائه خدمات می پردازند. 

پارک آسمانی

محوطه بازي و سرگرمي پارک آسماني

بزرگترین مکان عمومی معلق دنیا

استخر بیکران

این فضاها علاوه بر دسترسی از طریق آسانسورهای  طبقات 55 تا 57 هتل ، از طریق پلکانهای روباز تراسهای کشتی قابل دسترسی هستند.

Skypark Sands

استخر این پارک، بزرگترین و شگفت انگیزترین استخر روباز جهان در چنین ارتفاعی می باشد و نمای شهر به زیباترین حالت در حال شنا در این استخر قابل مشاهده است. طول این استخر150متر است و همانطور که در تصاویر می بینید، دارای لبه نیست، گویی تا افق ادامه یافته است، به همین دلیل به " استخر بینهایت "“ Infinity pool”   معروف است.  در واقع لبه استخر به گونه ای طراحی شده است  ،که آب از آن بیرون می ریزد و تأثیر پنهان کننده و ناپدیدکننده ای به لبه می دهد. نکته جالب اينجاست که با اينکه استخر در ارتفاع بالايي قرار گرفته اما اطراف آن هيچ حفاظ و ديواري وجود ندارد ولي اگر کسي از بالاي آن سقوط کند اتفاقي برايش نمي افتد؛ چرا که به داخل حوضچه  آبي مي افتد که دور تا دور استخر ساخته شده وعلاوه بر نقش ایمنی ، نقش پمپ کردن آب را نیز دارد؛ آبی که از کناره های استخر به پایین می ریزد و دوباره به داخل استخر برگردانده می شود.

استخر بینهایت

شگفت انگیزترین استخر روباز جهان

Infinity pool

بزرگترین و شگفت انگیزترین استخر روباز جهان

براي ساخت این استخر ،مهندسان زيادي دور هم جمع شده اند و کف و ديواره هاي آن را با استفاده از 182 تن استيل مقاوم سازي شده، پوشانده اند؛ طوري که حالا اين استخر تحمل 380 هزار گالن آب را دارد. برای آنکه ارتعاشهای طبیعی برجها به راحتی انجام شود ،۴ مفصل متحرک در زیر استخر در نظر گرفته شده است. هر کدام از این ۴ مفصل ،محدوده حرکتی خاص خود را دارد که با توجه به موقعیت آن طراحی شده است. اما محدوده حرکتی کل استخر بر روی برجها در حدود ۵۰۰ میلیمتر است.علاوه بر مشکل وزش باد، مشکل نشست زمین نیز در ساخت این استخرمطرح بوده ، که برای رفع آن مهندسان جکهایی داخل سه برج نگهدارنده پارک در نظر گرفتند ،که میتوانند در ۵۰۰ نقطه در زیر سیستم استخر تنظیم شوند و از برج ها در مقابل زلزله و توفان هاي شديد محافظت کند. این موضوع برای حفظ “ظاهر بینهایت” استخر نیز بسیار مهم است.

شاهکار موشه سفدی

پارک آسمانی سنگاپور

 

ساختمان داخلي برج ها ،هم از امکانات رفاهي کامل برخوردار است، که شامل يک هتل بزرگ با 2560 اتاق، مرکز بزرگ خريد، موزه هنرهاي معاصر، سالن سينما و تئاتر، چندين رستوران با غذاهاي بين المللي و شهربازي است . همچنين آبشار رويايي اي روي اين برج ها ساخته شده ،که با نورپردازي ليزري به شکل زيباتري درآمده است. اما نقطه آغاز ساخت اين برج به بيست و هفتم مي سال 2006 برمي گردد، زماني که شرکت آمريکايي لاس وگاس سندز به موقعيت ساحل مارينا در سنگاپور پي برد،  و در صدد برآمد تا جذب توريست را در اين منطقه به چند برابر برساند؛ به همين خاطر پارک آسماني را طراحي کرد. هزینه ساخت این مجتمع به مبلغ ۸ میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران تامین شده است و سرمایه گذار اصلی آن، شرکت لاس وگاس سندز حدود 3 ميليارد دلار در اين پروژه سرمايه گذاري کرد. مهندس اصلي اين بناي شگفت انگيز شرکت سند کورپ و طراح آن موشه سفدي است، که در ساخت بزرگ ترين و مشهورترين برج هاي جهان هم مشارکت داشته اند.

هتل مارینا بی سندز

بازگشايي اوليه اين پارک ،براي کارکنان و مهمانان ويژه در بيست و هفتم آوريل2010 بود که در آن تاريخ هنوز بسياري از مکان هاي داخلي اين محوطه تفريحي تکميل نشده بود. براي مثال فقط 963 اتاق از هتل و تعدادي از فروشگاه هاي مرکز خريد آماده بود ولي جشن بزرگ و عمومي براي افتتاح پارک آسماني سنگاپور در بيست و سوم ژوئن سال2010 و در طي دو روز برگزار شد. در جريان اين جشن ها هفت تيم که شامل بيست و يک صخره نورد حرفه اي بود از ديوارهاي اين سه برج بالا رفتند. بليت هاي فروخته شده براي جشن افتتاحيه 20 دلار بود که بيشتر از 2000 عدد از آنها به فروش رسيد البته اين افتتاحيه هم فقط براي مسؤولان و سازندگان اين بنا بود و در اصل رفت و آمد عموم مردم از ماه آوريل امکان پذير شد.از روز بازگشايي پارک تا به امروز ميزان بازديد کنندگان به طور ميانگين 25هزار نفر در روز بوده که در نوع خود آمار بالايي است. شایان ذکر است که در حال حاضر استفاده از استخر بی نهایت این پارک تنها برای مهمانان هتل امکانپذیر می باشد وسایر توریستها با تهیه بلیط به بهای 23 دلار سنگاپور تنها امکان بازدید از استخر را دارند . البته بازدیدکنندگان سنگاپوری می بایست هزینه ای تقریبا 4 برابراین را برای تهیه بلیط پراخت نمایند. ساخت اين مجموعه علاوه بر درآمد مالي اي که براي دولت سنگاپور به وجود آورده، حدود 2000 نفر را صاحب شغل و درآمد کرده است.

شاهکار موشه سفدی در سنگاپور

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (سارا رضوی خبیر - مدیر)

دیدگاه کاربران
غزاله
۲۰:۲۵ ۰۳ / ۰۹ / ۱۳۹۴
هنر ودانش اینجاست که معنی پیدا میکنه.

نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری