نشست ( معماری و زندگی روزمره شهری )

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۷ / ۰۳ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۶۱۰ ، بازدید:۲۹۰۰

این نشست پژوهشی که با همت معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می‌شود تلاش می‌کند با مبنا قرار دادن مسکن، تعامل معماری مسکونی و کنش روزمره را از وجوه مختلف بررسی کند.
سخنرانان این نشست معماری مسکونی‌ای را می‌پایند که روزمرگی را یکی از شاکله‌های شکل‌گیری‌اش قرار می‌دهد اما نوع تعبیر فرمی‌اش از میانْ‌مایگی مبتلا به روزمرگی فاصله دارد. آرش بصیرت، نشید نبیان و علیرضا تغابنی پس از تبیین یک شمول تئوریک و معرفی نظرورزان کوشا بر موضوع روزمرگی و معماری، با ارائه و بررسی نمونه‌های موردی از مسکن فردی تا عمومی و اجتماعی تلاش می‌کنند به ساختگاه‌های صحیح و روشنگر تعامل معماری مسکونی و روزمرگی نزدیک شوند، ساختگاه‌هایی که یا به‌واسطه کنش اخلاقی فرم معماری، سیالیت روزمرگی در قالب آن‌ها سرکوب نشده یا همْ گره‌ای معماری و روزمرگی و پی آیندهای آن به یک مثال روشنگرانه در تاریخ‌نگاری معماری بدل شده است.

در بخش نظریه آرش بصیرت پس از تدوین رویکردهای متنوع به سیاست‌های فضا، چگونگی تعامل زندگی روزمره و بافت کالبدی، ماحصل تأثیر متقابل آن سیاست‌ها و سیاست‌های زیست روزمره را به بحث می‌نشیند.

نشید نبیان در بخش مطالعه با بهره‌برداری از نمونه‌های موردی به بررسی جایگاه مستندسازی روزمرگی از طریق عکاسی و فیلم، در به‌روزرسانی گفتمان درونْ رشته‌ای رشته معماری می‌پردازد.

علیرضا تغابنی نیز در بخش یک تجربه با تأکید بر شکل‌گیری موزاییکی از لایف استایل‌های مختلف در شهرها یادآور می‌شود توجه به آن‌ها در طراحی ساختمان‌ها می‌تواند نحوه دخل و تصرف و سازمان‌دهی فضا را از دایره‌ی الگوهای عرف بیرون کشد و به‌جز حل کردن مسائل، راهگشای مباحث جدید فضایی باشد.

نشست معماری و روزمره شهری چهارشنبه مورخ ۲۰ خرداد ساعت ۱۷ الی ۲۰ در سالن استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

منبع : خبرگزاری هنر ایران 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .