نمایش نخستین فتوت‌نامه معماری در موزه ملک

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۵ / ۰۶ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۸۷۷ ، بازدید:۲۵۲۵


نخستین فتوت‌نامه و لوح‌رسم معماری در حالی در موزه ملک به نمایش درمی‌آید که به گفته رئیس اداره اطلاعات فرهنگی موزه ما تاکنون فتوت‌نامه معماری نداشته‌ایم.
 

 نوشاد رکنی، رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی موزه ملک در گفتگو با خبرگزاری مهر بیان کرد: ما فتوت‌نامه همه اصناف، از بنا و نانوا و بقال را داریم اما تاکنون فتوت‌نامه معماری نداشته‌ و نمی‌دانسته‌ایم معماران چگونه کار می‌کرده‌اند و رسم و رسومشان چگونه بوده؛ چطور نقشه می‌کشیده و طراحی می‌کرده‌اند و یک سری سوالات دیگر. اما با کشف این لوح معماری به فتوت‌‌نامه معماران دست پپیدا کرده‌ایم.

به گفته وی، پیشینه این لوح مشبک شطرنجی چوبی با روکش روغنی(لاکی) به میانه‌های دوره قاجار برمی‌گردد و دارای رقمی به سال ۱۳۰۹ هجری قمری است. نوشته‌های کتیبه دورتادور این لوح بیانگر آن است که این اثر تاریخی، یک "فتوت‌نامه معماری" یا دست‌کم بخشی از آن است.

رکنی، این لوح معماری را منحصربه‌فرد دانست و افزود: اثر تاریخی "لوح رسم معماری"، آن‌گونه که مستندات تاریخی نشان می‌دهد بدیل و نمونه‌ای در ایران ندارد و یگانه نمونه از این سند تاریخی در کشور به شمار می‌آید. در حاشیه دورتادور این لوح معماری، کتیبه‌ای به خط شکسته‌نستعلیق خفی درج شده است. بررسی فنی کارشناسان کتابخانه و موزه ملی ملک نشان می‌دهد این کتیبه از آغاز جزیی از لوح بوده است.

 

نمایش نخستین فتوت‌نامه معماری در موزه ملک

رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی موزه ملک، اهل فتوت مرام‌نامه‌هایی داشتند که به "فتوت‌نامه" معروف بوده و میثاق مکتوب میان شاگرد و استاد به حساب می‌آمده است. کسی که در حلقه فتوت درمی‌آمد، مقید بود فتوت‌نامه را رعایت کند. معماری که ساختن این لوح را سفارش داده، خواسته است فتوت‌نامه او را در حاشیه لوح بنگارند تا پیوسته آن را پیش چشم داشته باشد.

نمایشگاه نهمین تک اثر کتابخانه و موزه ملی ملک با موضوع "لوح رسم معماری"، بخشی از برنامه‌های نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی در هفتمین جشنواره ماه هشتم است که در روز چهارشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۴ در مکان نمایشگاه تک اثر این موقوفه گشایش خواهد یافت.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .