17 راهکار مفید برای فضاهای کوچک

مجموعه: دیزاین ، تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۶ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۹۲۶ ، بازدید:۸۳۶۳

اگر در خانه یا آپارتمان کوچکی زندگی می کنید،خواندن این پست و به کاربستن راهکارهای آن را به شما توصیه می کنیم.با ما همراه شوید...

 

1. آزاد ساختن سطح زمین:

شلوغی و نامنظم بودن ،نتیجه نداشتن طبقه بندی و سازماندهی صحیح فضاست.نقاط باارزشی را برای ذخیره سازی ملزومات فضا شناسایی کنید.از مکعبهای کوچک یا طبقات (شلف )کمک بگیرید.لازم نیست تمامی کمدهای شما ،لزوما دارای درب باشند.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

2.استفاده از فضاهای عمودی:

فضای پشت درب،جای مناسبی برای استفاده از سبدهای سیمی است.این قبیل سازمان دهنده ها ،به دلیل آنکه ملزومات داخلشان،قابل روئیت است،بسیار کارآ بوده و از بی نظمی فضا جلوگیری می کنند.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

3.ایجاد فضایی دنج :

در این تصویر ،طبقات کوچکی را مشاهده می کنید ،که فضای دنجی را برای قرار دادن کتابهای آشپزی و جایی برای مطالعه آنها ایجاد کرده اند.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

دراین رابطه بیشتر بخوانید:ایده هایی برای طراحی کتابخانه ای کوچک در آشپزخانه

 

4.قفسه هایی در ارتفاع پایین:

در فضاهای کوچک،جایی برای مبلمان های بزرگ وجود ندارد،به همین دلیل استفاده از مبلمان های کوچک و جمع و جور ،همچون کمد سه طبقه زیر ،علاوه بر زیبایی در بازده بیشتر فضا موثر است.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

5.کمدهای نردبانی:

طبقات پلکانی هم شکل،می توانند برای فضاهای کوچک در حکم یک معجزه باشند.توجه به ابعاد طبقات و کم شدن عرض آنها در ارتفاع،سبب شده تا فضا روشن تر جلوه کند.

کمدهای نردبانی،معجزه ای در فضاهای کوچک

 

6.ترکیب انواع کابینت ها:

همه فضاهای ذخیره سازی مثل هم عمل نمی کنند.کمدهای درب دار و کشوها ،هرکدام برای هدف خاصی مناسب هستند.درجاهایی که لوازم زیاد و متنوعی وجود دارند ،یا در مکانهای خیلی کوچک ،از فضاهای ذخیره سازی ترکیبی استفاده کنید.مثلا در این شکل،کشوی باریک بالای توالت ،برخی لوازم را درخود جای داده  و کمد روی آن سایر ملزومات را.

ترکیب انواع کابینت هادر سازماندهی و طبقه بندی فضا

 

7.استفاده از فضای خارجی کمدها:

در اکثر موارد ،ما کمدها و فضاهای ذخیره سازی خود را با درب یا کشو،می بندیم،حال آنکه درفضاهای کوچک،اغلب از نقاطی که حتی قابل روئیت هستند، نیز باید استفاده کرد.لوازم هم اندازه ،را دسته بندی کنید.مثلا دراین تصویر سلفون ها و کاغذهای مخصوص بسته بندی آشپزخانه ،در یک سبد فلزی و روی بدنه بیرونی کمد،به طرز منظمی جای گرفته اند.

استفاده از فضای خارجی کمدها

 

8.تاکید بر استفاده از مبلمان های چندمنظوره:

مبلمان هایی که می توانند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند،برای فضاهای کوچک بسیار مفیدند.مثلا کتابخانه اپنی که در فضای کار این تصویر مشاهده می کنید،توانسته فضای کار با لپ تاپ، را ایجاد نموده و چهار پایه ای را در زیر سطح میز جای دهد.ظروف و سبدهای کوچک روی میز،لوازم جانبی کار را به زیبایی مرتب ساخته اند.

تاکید بر استفاده از مبلمان های چندمنظوره

 

9.پنهان ساختن فضای ذخیره سازی:

لزومی ندارد ،که تمامی مواردی که طبقه بندی و سازماندهی می کنید،قابل روئیت باشند.فوت و فن های مبلمان ،به ما خواهند آموخت ،که گاهی پارچه ای با طرحی زیبا همچون تصویر زیر ،می تواند سبدها و قفسه های داخل میز را پنهان ساخته و باعث شود فضا منظم تر به چشم آید،در عین حال که خللی در هدف اصلی به وجود نمی آورد.

پنهان ساختن فضای ذخیره سازی

 

10.اضافه کردن لوازم مفید:

درسالهای اخیر،محصولات متنوعی برای سازماندهی  وطبقه بندی مفید فضاها، وارد بازار شده اند و خیلی از آنها برای فضاهای کوچک کارایی فوق العاده ای دارند.مثلا درتصویرزیر، آویز مخصوص سشواری را همراه با سطلی برای جای دادن سیم آن مشاهده می کنید.برای لوازمی که استفاده روزانه در زندگی تان دارند،به دنبال چنین موارد نو آورانه ای باشید.

اضافه کردن لوازم مفید

 

11.کاهش هزینه ها:

فضاهای کوچک فقط برای قرار دادن لوازم و تجهیزات ضروری است،اگر چیزی در خانه کوچک شما، قدیمی و یا آسیب دیده و از آن استفاده نمی کنید،آن را بیهوده نگهداری نکنید.برای دسترسی آسان تر به لوازم داخل کمدهای بدون درب ،از تقسیم کننده ها استفاده کنید.در تصویر زیر تقسیم بندی حوله های حمام را توسط این تقسیم کننده ها مشاهده می کنید.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

12.کمدهای بدون درب:

درب کابینت ها خیلی اوقات ،باعث اشغال فضا می شود،حال آنکه استفاده از طبقات و قفسه های بدون درب ،به خصوص برای بشقاب ها و ظروف شیشه ای امکان دسترسی آسان تر را ایجاد می کند.

17 راهکار مفید برای فضاهای کوچک

 

13.به میلیمتر فضا فکر کنید:

گاهی اوقات سازماندهی برخی چیزها دشوار است،حتی اگر مشکل کمبود فضا نداشته باشیم،مجموعه بدلیجات و جواهرات جز این قبیل موارد است.برای صرفه جویی در طبقات و کشوهای با ارزش، به خصوص در فضاهای کوچک،سراغ دیوارهای خالی اتاق بروید.ترجیحا برای دسترسی آسان تر ،جایی در نزدیکی کمد لباس خود ،انتخاب کنید.با استفاده از فریم های چوبی ،صفحات چوب پنبه و میخ ،می توانید مکانی عالی برای آویزان کردن دستبندها و گردنبندهای خود ایجاد کنید.

17 راهکار برای فضاهای کوچک

 

14.اضافه کردن فضاهای ذخیره سازی بیشتر:

برای به دست آوردن فضای ذخیره سازی بیشتر ،نگاهی تازه به سطوح خانه خود بیندازید.شاید امکان اضافه کردن طبقات عمیق یا کابینتهای جدید را نداشته باشید ،اما شاید امکان اضافه کردن طبقات باریک همچون تصویر زیر را در جایی از خانه خود بیابید.

اضافه کردن فضاهای ذخیره سازی بیشتر

 

15.پتانسیل بالقوه فضاهای ذخیره سازی را درنظر بگیرید:

یک صندلی یا نیمکت در یک فضای کوچک،دیگر تنها یک صندلی نیست.به امکانات بالقوه دیگری که شاید بتوان از وسایل و لوازم خانه خود بگیرید،فکر کنید.در تصویر زیر کشوی ایجاد شده زیر این نیمکت،مکانی را برای قرار دادن لوازم جانبی حمام ایجاد کرده است.

پتانسیل بالقوه فضاهای ذخیره سازی را درنظر بگیرید

 

16.پنهان ساختن لوازم الکترونیکی:

درفضاهای کوچک،کانترها  و سطوح کار ،در حداقل های ممکن هستند.به جای قرار دادن لوازم الکترونیکی نظیر پرینتر یا اسکنر در مسیر دید،آنها را درکشوهایی با ابعاد مناسب خود ،پنهان سازید.

پنهان ساختن لوازم الکترونیکی

 

17.استفاده از پتانسیل پنجره ها:

نورطبیعی در فضاهای کوچک،یک مزیت است و علاوه براینکه باعث روشن شدن کنج ها و گوشه ها می شود ،در بزرگتر نشان دادن اتاقهای کوچک نیز موثر است.پنجره ها،علاوه بر ایفای این نقش،نقاطی با پتانسیلی بالقوه، در ذخیره سازی هستند.برای رسیدن به هردوهدف،استراتژی مورد استفاده در آشپزخانه زیر را مشاهده کنید،طبقه ای برای قراردادن ظروف و کاسه ها و ریلی معلق برای آویزان کردن تابه ها و قابلمه ها.

استفاده از پتانسیل پنجره ها

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: bhg

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (الهه تقی زاده)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .