خواسته کارفرمای پروژه ، بنایی مسکونی در7 طبقه ، شامل دو واحد آپارتمانی مشابه به همراه یک واحد تریپلکس بود .در اینجا سازماندهی حجمی با توجه به شیب طبیعی تند زمین که از شما ...

فریناز رضوی نیکو

معمار
ایران (Iran) / تهران

نام پروژه: ساختمان مسکونی روزن

بازدید: 24

خواسته کارفرمای پروژه ، بنایی مسکونی در7 طبقه ، شامل دو واحد آپارتمانی مشابه به همراه یک واحد تریپلکس بود .در اینجا سازماندهی حجمی با توجه به شیب طبیعی تند زمین که از شمال به جنوب 16 متر بود ، درسه قسمت به گونه ای درنظر گرفته شد که هر یک از قسمت ها به صورت پلکانی بر روی شیب قرار گرفته و امکان نورگیری و دید مناسب برای هر سه قسمت فراهم باشد . در اینجا بخش جنوبی به حیاط و رمپ اسپیرال ، بخش میانی به دو واحد مسکونی و پارکینگ و بخش شمالی با امکان دسترسی از گذر ، به لابی ساختمان و واحد تریپلکس اختصاص یافته است .

در ضلع شمالی ، با توجه به وجود اردوگاه و اشراف وسروصدای ناشی از آن، تصمیم برآن شد تا ازپوسته دوم استفاده شود . پوسته پروژه به صورت یکپارچه از بتن سفید است که ساختمان را در برگرفته و با حفره های بیضی شکل متاثر از سیرکولاسیون وکاربری های داخلی پروژه خراشیده شده است. دراینجا با عقب نشینی حجم ساختمان از برشمالی امکان ایجاد یک نورگیر و حیاط خلوت خصوصی تحقق یافته است که در آن شکافهای پوسته ، نور را به گونه ای سازماندهی شده به درون هدایت و فضای بینابینی آرامش بخش و منحصر به فرد را در بدو ورود ایجاد می نمایند ، ضمن اینکه اشراف از بیرون به داخل را بسیار محدود و امکان حداکثر نورگیری از بالا را از طریق بازشو های عریض و ازکف تا سقف امکان پذیر می سازند . ازآنجا که درجبهه شرقی نیز به علت تعلق زمین به کارفرما امکان ایجاد این روزنه ها فراهم بود ، با ادامه این پوسته بتنی ، دو وجه نمای شرقی و شمالی به صورت یکپارچه دیده شد ولی در ضلع جنوب به دلیل دید و چشم انداز عالی وحداقل اشراف این پوسته قطع و امکان ایجاد بازشوهای عریض وتراسهای سبز فراهم شده است .

در معماری سنتی ایران که حفظ محرمیت و درون گرایی از شاخصه های اصلی آن بوده است ، بازشوها نقش اساسی در شکل دهی و هویت بخشی به ساختمان داشته اند ولی به تدریج با گذر زمان ، امروزه هویت و موقعیت گذشته خود را از دست داده اند .در این پروژه تلاش شده تا در قالب یک بنای مدرن این نقش باز زنده شده و در عین حال با ایجاد تنوع در طول وعمق روزنه ها از یکنواختی در نما اجتناب شود . 

پسندها

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .