قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا در زاهدان

مجموعه: جهان نما ، تاریخ انتشار: ۰۴ / ۱۰ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۱۳۱۲ ، بازدید:۶۰۱۸

در شهرستان میرجاوه زاهدان، قبرستان منحصربفرد و پر رمز و راز وجود دارد، که قبرهایش هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده اند. این قبرستان که متعلق به دوره اسلامی است و حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد، از جاذبه‌های توریستی شهرستان میرجاوه به شمار می رود، که در ۱۰ کیلومتری روستای نمونه هدف گرشگری تمین قرار دارد و بازدید کننده‎های زیادی از مکان‎های مختلف استان و کشور از آن بازدید می‌کنند . قبرستان هفتاد ملا مانند سایر آثار باستانی موجود در روستای تمین، در دل صخره‌ها به وجود آمده و مردم باستان حفره‌ای بزرگ را در دل یک صخره، ایجاد کرده‌اند و برای ساخت قبور از سبک معماری مقبره کورش الهام گرفته اند.

 

قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا در زاهدان

قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا در زاهدان

 

مساحت قبرستان بیش از ۵۰۰ متر مربع است و به شکل کمانی در بخش شرقی روستای روپس در سینه کوه واقع شده است. قبرها همیشه در سایه قرار دارن و به همین علت از گزند باد و باران در امان هستند. همچنین نور خورشید هیچ وقت بر این قبرها نمی تابد و همیشه در سایه قرار دارند. ۱۰۰ سال پیش، دو ستون سنگی بزرگ نیز در مقابل این حفره بوده است که در حال حاضر، تخریب شده‌اند.

 

قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا در زاهدان

قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا در زاهدان

 

قبور بی نظیر این گورستان به شکل مستطیل هستند و دو طرف آن به وسیله خشت خام بالا آورده شده مثل صندوقچه و اجساد را داخل آن قرار داده و قبور را به صورت مسطح ساخته‎اند. برروی هر کدام از قبور هشت سوراخ تعبیه شده که هوا از داخل آنها عبور می کند. روی دیوار‌های قبور گورستان، از رنگ قرمز که نوعی خاک در این منطقه است، استفاده شده است. اقوام مردگان به وسیله این خاک تزییناتی را روی قبور به وجود آورده‌اند.

 

قبرستان هفتاد ملا

قبرستان هفتاد ملا

 

دو روایت در مورد قبرستان هفتاد ملا وجود دارد، اولی اینکه پس ورود اسلام به این منطقه موبدان زرتشتی به این مکان پناه بردند و درهمان جا پس از مرگ دفن شدند که با توجه به معماری قبرها قابل قبول است و روایت دوم اینکه این منطقه در مسیر رودخانه قرار داشته و مردم برای در امان ماندن از سیلاب ها از دنیا رفته گان خود را در ارتفاعات بلند دفن میکردند که موفعیت جغرافیایی منطقه بیانگر این موضوع نیز هست.

 

قبرستان هفتاد ملا

 

در روستای تمین جاذبه های دیگری وجود دارد که برای همه گردشگران بسیار جالب است. حتما صبح زود به سمت این منطقه حرکت کنید تا قبل از تاریکی هوا از دیگر دیدنی های روستا نیز لذت ببرید. بهترین زمان برای سفر به این نقطه از کشورمان فصل پاییز و زمستان است.

 

  • مسیر دسترسی:

اگر تصمیم به بازدید قبرستان هفتاد ملا را دارید باید به شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید و از زاهدان در ۶۳کیلومتری روستای میرجاوه در شرق زاهدان، نزدیک روستای تمین بروید. از زاهدان با ماشین باید به سمت رستا حرکت کنید و جاده ای اسفالت تنها مسیر دسترسی به منطقه است.

 

قبرستانی پر رمز و راز که قبرهایش هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده اند.

قبرستانی پر رمز و راز که قبرهایش هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده اند.

قبرستان پر رمز و راز هفتاد ملا

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: arktourism و karnaval

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .