مجموعه‌ای که صد ساله شد ، موزه ملی از مرتضی‌قلی هدایت تا آندره گدار

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۲ / ۰۳ / ۱۳۹۵ ، شناسه: ۱۶۸۵ ، بازدید:۱۹۷۳

مجموعه‌ای که صد ساله شد/ موزه ملی از مرتضی‌قلی هدایت تا آندره گدار

 

مجموعه‌ای که صد ساله شد ، موزه ملی از مرتضی‌قلی هدایت تا آندره گدار

 

بزرگداشت صد سالگی موزه ایران باستان در روز جهانی موزه برگزار می‌شود.

موزه ملی ایران حالا صد ساله شده است؛ موزه ای که سیصد هزارشی را در زیربنایی بیش از 20 هزار مترمربع جای داده و نه تنها بزرگ‌ترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران است بلكه از نظر حجم، تنوع و كیفیت آثار نیز جزء یكی از چند موزه معتبر جهان محسوب می‌شود.

برای اولین بار پیشنهاد ایجاد مکانی به نام موزه توسط مرحوم مرتضی قلی هدایت ملقب به صنیع الدوله عنوان شد. او در فکر ایجاد موزه و اداره‌ای به نام اداره عتیقات برای ساماندهی به وضع کاوش‌های تجاری بود اما به این مقصود نرسید.

اولین موزه در ۱۲۹۵ خورشیدی به نام موزه ملی یا موزه معارف در یکی از اتاق‌های بزرگ وزارت معارف که در سمت شمال بنای مدرسه دارالفنون قرار داشت تشکیل شد اما در ۱۳۰۴ خورشیدی اشیای این موزه به تالار آئینه کاخ مسعودیه انتقال یافت.

شرح کامل‌تری از ماوقع را در گزارشی همزمان با صدسالگی موزه ملی در هنرآنلاین خواهید خواند.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: سرویس معماری هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری