بازتاب معماری بومی خلیج‌فارس در پروژه رج

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۶ / ۰۸ / ۱۳۹۶ ، شناسه: ۲۵۵۳ ، بازدید:۱۶۹۳

یک پروژه مسکونی در جزیره کیش با در نظر گرفتن خصلت‌های معماری بومی خلیج‌فارس شکل گرفته است.

 

بازتاب معماری بومی خلیج‌فارس در پروژه  رج

 

طراحی و معماری "ویلا رج" در جزیره کیش توسط گروه معماری آفرینش طرح پایدار انجام‌شده است. این ویلا با ایده تأکید بر حفظ و ایجاد محرمیت در معماری داخلی با استفاده از یک عنصر معماری به نام شناشیل طراحی‌شده است و با طراحی خاص خود  توانسته در بین فینالیست‌های جایزه معمار در بخش ساختمان‌های مسکونی تک‌واحدی در سال ۱۳۹۶ قرار بگیرد.

در طراحی و معماری ویلا رج تلاش شده فضاها به‌صورت کمی و کیفی مطابق با شیوه‌ِی زندگی و معماری ایرانی انجام شود.

انطباق با معمـاری سنتی ایرانی و سازگاری با آب‌وهوا و اقلیم منطقه‌ای و تأثیر هرکدام از این عوامل بر معماری پروژه، منجر به شکل‌گیری ایده اصلی طراحی که عمدتاً حذف چالش‌های پیش رو بود، شده است.

در نمای بیرونی ویـلا، به دلیل مجاورت ساختمان به حریم خیابان و ارتباط بصری مستقیم از بیرون به داخل ساختمان، از یک عنصر آجری به نام شناشیل که پیش‌تر در معمـاری بومی خلیج‌فارس و مناطق جنوبی ایران استفاده می‌شد، استفاده شد تا علاوه بر زیبایی، به حفظ محرمیت فضای داخلی کمک کند.

همچنین استفاده از شناشیل در معماری ویلا رج، به سبب ممانعت از تبادل سریع حرارتی، جلوگیری از نفوذ شدید نور خورشید با ایجاد سایه، کاهش رطوبت از طریق کنترل جریان هوا و ایجاد شرایط تهویه بهتر با هدایت باد به فضای داخلی به سازگاری ساختمان با شرایط اقلیمی منطقه کمک کرده است.

 

بازتاب معماری بومی خلیج‌فارس در پروژه  رج

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .