از بازار قزوین تا تاریخ معماری ایلخانی , سفر با کتاب در روزهای کرونایی

مجموعه: آموزش ، تاریخ انتشار: ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۶۷۱ ، بازدید:۱۸۹

از بازار قزوین تا تاریخ معماری ایلخانی

سفر با کتاب در روزهای کرونایی

در روزهایی که کشور بحران شیوع کرونا را سپری می‌کند، می‌توان با کتاب به تاریخ و معاری سفر کرد. به گزارش هنرآنلاین، کتاب بازار قزوین به قلم مهرزاد پرهیزکاری و تاریخ ایلخانی نوشته مشترک بهروز عمرانی و امین مرادی آثاری هستند که از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شده است.

کتاب "بازار قزوین" در 4 فصل به همت پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه به بررسی تاریخی فرهنگی و کالبدی بازار بزرگ قزوین پرداخته است.

در این کتاب می‌خوانیم: "بازار فقط یک سازه معماری نیست بلکه بخشی از فرهنگ اجتماعی مردم یک اقلیم است و فصل‌های گوناگون کتاب شامل پیشینه بازار، اندام‌های زنده بازار، بناهای ناپیدا و از میان رفته، مقایسه تطبیقی فضاها و عناصر کالبدی، شناخت نظام‌های تجاری، سیاسی اجتماعی و مالکیتی بازار، مردم‌شناسی بازار و شناخت کالبدی بازار است."

 

از بازار قزوین تا تاریخ معماری ایلخانی , سفر با کتاب در روزهای کرونایی , روزهای کرونایی ,  کرونایی ,  کرونا , تاریخ معماری ایلخانی , تاریخ معماری , ایلخانی , بازار قزوین , مهرزاد پرهیزکاری , بهروز عمرانی , امین مرادی , کتب معماری , کتاب های معماری

 

از آنجایی که نگارنده پانزده سال مسئول پایگاه شهر تاریخی قزوین بوده است، این کتاب حاصل پژوهش‌های میدانی و مشاهدات بی‌واسطه و مستقیم وی از بازار و فرهنگ‌های پیرامون آن است. وجود نقشه‌های دقیق از تمام راسته‌ها و بازارچه‌ها از ویژگی‌های برجسته این کتاب به شمار می‌آید.

 "تاریخ ایلخانی" نوشته مشترک بهروز عمرانی و امین مرادی نیز از سوی مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به زبان انگلیسی چاپ شده و نگارندگان آن تلاش کرده‌اند تا این سبک از معماری را از تمامی جهات مورد مطالعه و پژوهش قرار داده و معرفی کنند.

کتاب ایلخانی نوعی از مستندنگاری با نگاه ویژه به تاریخ هر اثر، شکل، نشانه‌ها و ساختار آن‌ها است. بناهای مورد مطالعه در این کتاب بیش از همه مربوط به استان‌های غربی بوده و در بین مطالب آن مقاطع مختلف، پلان، نما و... در خصوص بخش زیادی از بناهای دوره ایلخانی آورده شده است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .