طبیعت در معماری مدرن , نگاهی به کتاب معماری مافوق طبیعی

مجموعه: آموزش ، تاریخ انتشار: ۲۷ / ۱۲ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۶۹۹ ، بازدید:۲۲۰

کتاب "معماری مافوق طبیعی"، تصویری شفاف از معماری بایونیک پیش روی مخاطب قرار می‌دهد که از آن به‌عنوان معماری برگرفته از طبیعت نام برده می‌شود. به گزارش هنرآنلاین، کتاب "معماری مافوق طبیعی" در هفت فصل با عنوان‌های ژئوسفر (زمین کره)، اتمسفر (هوا کره)، هیدروسفر (آب کره)، زیست‌کره میکروبی، زیست‌کره گیاهی، زیست‌کره حیوانی و نوسفر (کره مبتنی بر تفکر انسان)، به قلم مشترک بلین برونل و مارک سوگهمر تالیف شده و مازیار آصفی و ساناز سعادتی‌فر آن‌ را به فارسی ترجمه کرده‌اند.

این کتاب تلاش دارد بتواند ارتباط میان معماری و طبیعت را به مرحله‌ای فراتر از معمول برده و با مطرح کردن گونه‌ای معماری از جنس مافوق طبیعی، این ارتباط را بیش از پیش تقویت کند. این اثر با معرفی همه‌جانبه این ارتباط و تبیین موضوعاتی مانند الهام از زمینه‌های مختلف طبیعت همچون زمین، آب، هوا، گیاهان و ...، سعی دارد ذهن طراحان، مهندسان و بهره‌برداران را به اهمیت به‌کارگیری ماهرانه طبیعت و فرایندهای آن جلب کند.

 

طبیعت در معماری مدرن , نگاهی به کتاب معماری مافوق طبیعی , طبیعت در معماری , معماری مافوق طبیعی , معماری بایونیک ,

 

نویسندگان "معماری مافوق طبیعی"، قصد دارند به رابطه در حال تغییر بین محیط طراحی شده و دنیای طبیعی بپردازند و فرصت‌هایی را که از این تغییرات به‌وجود می‌آیند را بیان کنند. این اثر، برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان اعم از معماران، مهندسان، هنرمندان و دانشمندان و مشتاقان محیط زیست نوشته شده و سه هدف اصلی دارد: منسجم بودن، مفهومی بودن و کاربردی بودن.

در بخشی از پیشگفتار کتاب، درباره مفهوم "مافوق طبیعی" و اهمیت این موضوع در معماری، آمده است: در دنیای مرتبط پیچیده امروزی، روش‌های متعددی برای طراحی و ساخت معماری‌هایی که از طبیعت الهام گرفته‌اند، وجود دارد و همان‌طور که ایده‌ها و فرایندها در سراسر جهان ترکیب شده و گسترش می‌یابند، آن‌ها نیز از طریق آستانه‌ای بحرانی در فرهنگ، به حالت "مافوق طبیعی" انتقال می‌یابند که موضوع این کتاب است. مافوق طبیعی، معمولا به حالتی موجود در طبیعت یا شکل‌گرفته در طبیعت گفته می‌شود؛ با این‌حال در گفتمان‌های معاصر، به‌طور فزاینده‌ای برای نشان دادن وضعیتی که فراتر از طبیعت وحشی است به‌کار رفته که در آن مرز بین طبیعی و مصنوعی، مبهم و نامطلوب است. این کتاب نقشه‌ای از تغییرات تاریخی و جاری در روابط بین درک جامعه از جهان طبیعی، شیوه‌های مادی و فناوری‌ها و نیز تولید معماری ترسیم می‌کند. پروژه‌های موجود در کتاب، انواع مختلفی از ایده‌ها و آثار را که از این تغییرات به‌وجود آمده‌اند، نمایش می‌دهد.

نخستین چاپ کتاب "معماری مافوق طبیعی" در 292 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه با قیمت 35 هزارتومان از سوی دانشگاه هنر اسلامی تبریز راهی بازار نشر شده است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنر آنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .