طراحی فضاهای شهری برای زنان , کتاب زنان، انقیاد قدرت، شهر

مجموعه: آموزش ، تاریخ انتشار: ۲۷ / ۰۴ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۹۵۹ ، بازدید:۲۳۱

طراحی فضاهای شهری برای زنان

نگاهی به کتاب زنان، انقیاد قدرت، شهر

کتاب زنان، انقیاد قدرت، شهر , به چیستی‌های ابعاد موثر بر حضور زنان در فضاهای شهری و همچنین ابعاد طراحی فضا برای بانوان می‌پردازد. به گزارش هنرآنلاین، کتاب زنان، انقیاد قدرت، شهر با زیر عنوان راهنمای طراحی فضاهای شهری برای زنان نوشته دکتر حمید پورحسین روشن؛ دکتری شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس تهران و مهندس هنگامه علی اکبری؛ کارشناس ارشد طراحی شهری سال ۹۸ توسط نشر چهار درخت به بازار کتاب آمد.

در مقدمه دکتر حمید پورحسین روشن بر این کتاب آمده است: برشمردن نام زن و نگاه به گستره معنایی فردی و اجتماعی که بار معنایی این واژه را ساخته است، از ابتدای سخن درگیر پس زمینه‌های فکری بوده و هست. زوایای متعدد و پیچیده‌ای در بستر این بحث قابل بازگشایی و بررسی است. در کتاب پیش رو در اولین قدم سعی شد تا با نگاهی اجمالی به چگونگی‌ها و تفاوت‌های فیزیولوژیکی زنان و مردان، کیفیات استفاده ایشان از فضاهای شهری، تحلیل شود. از سوی دیگر با نگاهی ژرف‌تر به بسترهای فرهنگی موجود در زندگی زنان در ایران سعی شد تا بتوان با برشماری فضاهای شهری موثری که زنان در آن حضور می‌یابند، حضور ایشان و تفاوت‌های ماهوی با دیگر استفاده‌کنندگان فضاهای شهری را بر شمرد. در طول چنین مسیری در بسیاری از لحظات بازه‌های متفاوت تاثیرگذاری‌های فرهنگی و قدرت‌های موجود در بطن جامعه در ماهیت چگونگی‌های استفاده زنان از فضا و محدودیت‌ها و موقعیت‌های ایشان در استفاده از فضاهای شهری موثر دیده شد.

 

طراحی فضاهای شهری برای زنان , کتاب زنان، انقیاد قدرت، شهر , طراحی فضاهای شهری , زنان , کتاب زنان , انقیاد قدرت ، شهر , فضاهای شهری  زنان , حمید پورحسین روشن , هنگامه علی اکبری , حضور زنان در فضا , زنان در فضاهای شهری

 

روندی که در طول تحریر سطور کتاب پیشرو نقاط و نکاتی را ایجاد نمود که راهگشای صفحات کاربردی انتهای کتاب شد. در صفحات انتهایی کتاب سعی شد تا با برشماری و بررسی آنچه در روند تولید کتاب در باب حضور زنان در فضاهای شهری استخراج شد، با بیانی ساده و نکته گونه مهم‌ترین و موثرترین نکات موثر در حضور زنان در فضاهای شهری را به تصویر کشید. اگرچه لازم به ذکر است که این سطور و این صفحات تنها بر نکاتی تاکید داشتند که بیشترین تواتر را در نظر زنان در استفاده از فضای شهری به خود اختصاص داده‌اند و چه بسا صفحه‌ها باید به آن اضافه شود تا بتوان تمامی کیفیت تاثیرگذار بر حضور زنان در فضاهای شهری را تبیین نماید.

با تمام این اوصاف می‌توان کتاب پیش رو را جستجویی دانست بر نگاه به چگونگی حضور زنان در فضاهای شهری در ایران؛ قدمی آموزش گونه که در کنار قدم‌های دیگر لازم خواهد بود تا با آموزش و تبیین و بررسی نگاه‌های متعدد و متفاوت به تبیین آرایه‌های موثری بر حضور زنان در فضاهای شهری رسید. آرایه‌هایی که بتوانند تعاریف عمومی موجود در فضاهای شهری را با فعل حضور و با فعلیت یافتن عمومیت رفتار اجتماعی در این فضاها بازتولید نماید.

کتاب "زنان، انقیاد قدرت، شهر: راهنمای طراحی فضاهای شهری برای زنان" نوشته دکتر حمید پورحسین روشن و مهندس هنگامه علی اکبری در چهار فصل؛ مفاهیم، نظریات و رویکردها، چیستی‌های ابعاد موثر بر حضور زنان در فضا و ابعاد طراحی فضا در ۱۴۶ صفحه و شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه به قیمت  ۳۵ هزار تومان در بازار کتاب موجود است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنر آنلاین کد خبر: 150256

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .