درگذشت نویسنده آلمانی تاریخ معماری ایران

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۷ / ۱۰ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۴۱۳۰ ، بازدید:۱۵۲

درگذشت نویسنده آلمانی "تاریخ معماری ایران"

ولفرام کلایس باستان‌شناس آلمانی که حوزه مطالعاتی‌اش ایران بود در سن ۹۰ سالگی درگذشت. به گزارش هنرآنلاین، پروفسور دکتر ولفرام کلایس، مدیرسابق بخش تهران موسسه باستان‌شناسی آلمان که سال‌های طولانی از عمر خویش را در ایران به پژوهش و کاوش باستان‌شناسی پرداخته بود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

ولفرام کلایس برای نخستین بار در سال ۱۹۵۹ به ایران سفر کرد و پس از مدت کوتاهی در سال ۱۹۶۱ به عنوان مدیر دوم بخش تهران موسسه باستان‌شناسی آلمان معرفی شد و تا سال ۱۹۸۶ فعالیت‌های این مؤسسه در ایران را هدایت کرد. 

کاوش‌های باستان‌شناسی در تخت‌سلیمان، مسجدسلیمان، بسطام و بیستون تحت سرپرستی او انجام شده و حاصل فعالیت‌های پژوهشی او درباره معماری و شهرسازی ایران همچنین مکان‌های باستانی کاوش‌شده در ایران بیش از ۳۰۰ کتاب و مقالات پژوهشی همچون "معماری اورارتویی" "کاروانسرای خشتی گلی دوره قاجار در کنار کاروانسرای دیر"، "بناهای صفوی در مسیر جاده اصفهان - فرح آباد ساری"، "کاخ‌های صفوی" و... است.

 

کاروانسراهای ایران , درگذشت نویسنده آلمانی, تاریخ معماری ایران , ولفرام کلایس , باستان‌شناس آلمانی , باستان‌شناس , آلمانی , پروفسور دکتر ولفرام کلایس , مدیرسابق بخش تهران , موسسه باستان‌شناسی آلمان

 

کتاب‌های "بسطام ۱ و ۲"، "کاروانسراهای ایران" و "تاریخ معماری ایران" از آثار ارزنده اوست که توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به چاپ رسیده است.

این باستان‌شناس، در طول زندگی خود و به عنوان عضوی از DAI، به طور مداوم به ایران سفر می‌کرد تا با اشتیاق و دقت معماری‌باستانی و بناهای‌فرهنگی ایران را ثبت کند.

طی این روند، ولفرام کلایس مجموعه قابل توجهی از انتشارات، اطلاعیه‌ها، نقشه‌ها، طرح‌های معماری و یک مجموعه عکاسی غنی را برای آیندگان به یادگار گذاشته است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین , کد خبر: 156709

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین - (علیرضا اورعی)

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .