دومین دوره مسابقات طراحی سازه نجات تخم مرغ

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۲ / ۰۳ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۵۹۱ ، بازدید:۴۸۴۱

معرفی مسابقه طراحی سازه نجات تخم مرغ
برای شرکت در این مسابقه می بایست سازه ای خاص ساخته شود و تخم مرغ به گونه ای در آن جاسازی شود که در اثر سقوط سازه محافظ از ارتفاعی مشخص، تخم مرغ از سازه خارج شده و کم ترین آسیب را دیده باشد. ارائه خلاقیت و ایده ای نو برای محافظت تخم مرغ و داشتن طرح فنی و مهندسی و از پیش آماده، عامل سالم ماندن تخم مرغ و امتیازآفرین می باشد.
اهداف
این مسابقه که همه ساله دردانشگاه های مختلف برگزار می شود، در واقع برای کشف و به کارگیری خلاقیت های مختلف و نوآوری های مبتکرانه می باشد. در واقع این مساله از آنجا مطرح شد که ناسا برای پرتاپ ماهواره و کاوشگر به سطح اجرام آسمانی از جمله سیارات و همچنین رساندن امکانات و وسایل لازم به فضانوردان ساکن در فضا تصمیم به انجام آزمایشاتی در این مورد گرفت که بتوان اجسام شکننده را به گونه ای از فاصله مشخص رها نمودکه تا حد ممکن آسیبی به شی مورد نظر نرسد. چرا که کاوشکر باید درون سازه هایی قرارگیرند که پس از برخورد با سیاره ها و اجرام آسمانی بتوانند ضمن کاستن سرعت، به سادگی و با حفظ محموله درون خود با کمترین خسارت بر سطح سیاره مورد نظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند و اطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند. همچنین ارائه ایده هایی برای کاهش آسیب به بسته هایی که از طریق هواپیما برای کمک رسانی به مناطق مختلف فرستاده می شود، حفاظت از بسته های پستی، طراحی پوشش های حفاظتی چتر باران و… هم می تواند کاربرد نتایج این مسابقه را مورد هدف قرار دهد. علاوه بر اهداف یاد شده انجمن علمی معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران درصدد است تا برای اولین بار قوانین و شیوه اجرای این نوع مسابقات را در قالب یک طرح پژوهشی استاندارد سازی نماید.
با توجه به اهمیت این مسابقه، استقبال دانشجویان و بالابردن سطح علمی و خلاقانه سازه های مورد آزمایش، انجمن علمی معماری تصمیم بر برگزاری دومین دوره این مسابقات در دانشگاه شهید رجایی تهران در سطح منطقه ای گرفت و همچنین گستردگی زمینه های علمی و خلاقانه مسابقه این امکان را فراهم می آورد تا دانشجویان اکثر رشته ها به خصوص معماری، فیزیک، مکانیک، عمران و … بتوانند در این مسابقه شرکت کنند.


قوانین مسابقه

به وزن دستگاه امتیاز تعلق می گیرد، به این صورت که هرچه سازه سبک تر باشد امتیاز بیشتری نسبت به دیگر سازه ها کسب می کند.

حداکثر وزن دستگاه نباید از ۱ کیلوگرم بیشتر باشد در غیر این صورت سازه از مسابقه حذف خواهد شد.

به دقت پرتاب امتیاز تعلق می گیرد، به این صورت که محل فرود سازه هرچه به مرکز نزدیکتر باشد امتیاز بیشتری نسبت به دیگر سازه ها کسب می کند.

۳- به خلاقیت شامل خلاقیت در طراحی سیستم، نوع پرتاب و… امتیاز تعلق می گیرد.
۴- به نسبت سالم بودن تخم مرغ (سالم/ترک برداشته/شکسته)امتیاز تعلق می گیرد و اگر بعد از برخورد سازه با زمین تخم مرغ سالم بماند و روی زمین بغلتد، امتیاز بیشتری دارد.
۵- حداکثر ابعاد سازه از لحظه رها شدن تا فرود می بایست در اندازه ۷۰ سانتی متر باشد.
۶- ارتفاع پرتاب ۱۵ متر می باشد.
۷- به هر تیم تنها یک عدد تخم مرغ خام تعلق می گیرد.
۸- مهم سالم ماندن تخم مرغ است نه سالم ماندن دستگاه.
۹- در ساخت محفظه تخم مرغ روند طراحی سازه مورد اهمیت است. لذا ارائه نحوه تحلیل و دستیابی به هدف مسابقه الزامی است.
۱۰- موادی که در ساخت سازه نباید استفاده کرد:

چتر، فنر یا وسیله مشابه آن که عملکرد بادگیری دارد ویا سبب تسهیل درفرود می شود.

مواد شکستنی و شیشه ای یا مواد نفتی و مایعات.

هرگونه وسیله یا مصالح که عملکرد ضربه گیری و پرکنندگی دارد یا به عنوان محافظی برای تخم مرغ، منجر به سالم ماندن تخم مرغ شود مثل پنبه، پوشال.

۱۱- مواد پیشنهادی جهت ساخت سازه :

چوب، فوم، چسب، کاغذ و مقوا (روزنامه)، نخ، نی، صفحه های پلاستیکی، لاستیک، لوله، ریسمان، خلال دندان.

۱۲- سازه ایزوله باشد و به جایی متصل نباشد و باعث خرابی محیط اطراف نگردد.
۱۳- سازه موتوردار نباشد.
۱۴- تفسیر قوانین برعهده هیأت داوران می باشد.
۱۵- مسابقه در فضای باز برگزار خواهد شد لذا شرکت کنندگان باید عوامل طبیعی مانند وزش باد و شرایط محیطی را که برای همه ی شرکت کنندگان یکسان خواهد بود در نظر بگیرند.
۱۶- تعداد اعضای هر تیم حداکثر ۳نفر می باشد، از این تیم فقط یک نفر اجرا کننده خواهد بود.

هر شرکت کننده حق ثبت نام تنها در یک تیم را دارد. افرادی که در چند تیم شرکت کرده باشند، حذف خواهند شد.

تیم ها موظف هستند در روز ثبت نام، تصویر کارت دانشجویی و یا گواهی اشتغال به تحصیل معتبر اعضا را به ایمیل register.mehraz@gmail.com ارسال نمایند و اصل مدارک فوق را در روز مسابقه به مسئول پذیرش ارائه دهند.

۱۷- هزینه ثبت نام هر تیم ۳۰۰۰۰ تومان می باشد.
۱۸- هر تیم تنها می تواند یک سازه بسازد.
۱۹- تیم ها موظف هستند در روز ثبت نام ، طرح خود را در قالب یک گزارش جهت تایید داوران مربوطه ، معرفی و ارسال نمایند.

این گزارش شامل بیان مواد مورد استفاده و دلیل استفاده (درصورتی که مواد و وسایل به منظور خاص استفاده شده باشد)، خلاصه ای از مراحل ساخت سازه، ایده و فناوری برای نجات تخم مرغ و یا هرگونه اطلاعات دیگر که به معرفی بیشتر طرح کمک کند، می باشد. گزارش طرح باید در قالب یک فایل PDF به ایمیل register.mehraz@gmail.com ارسال و یا به دبیرخانه مسابقه تحویل داده شود.

گزارش اولیه هیچ امتیازی در بر نخواهد داشت و فقط جهت تائید سازه و مجوز ورود به مسابقه می باشد. و ارسال آن الزامی است. اگر تیمی طرح خود را در زمان مشخص شده ارائه ننماید و در روز اجرای مسابقه با عدم تایید سازه توسط داوران مواجه شود، دبیرخانه مسابقه هیچ گونه مسئولیتی در قبال تیم نخواهد داشت و تیم مورد نظر بدون پرتاب و امتیازگیری از دور مسابقات حذف خواهد شد.

این اطلاعات نزد دبیرخانه برگزاری مسابقه محفوظ خواهد ماند.

جهت اطلاعات تکمیلی و ثبت نام اینجا کلیک نمایید 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .