آثارتاریخی کشور بر روی گذرنامه های جدید ایرانی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۴ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۷۲۶ ، بازدید:۲۴۲۴

گذرنامه‌ 32 برگي جمهوري اسلامي ايران با تصاويري از نمادها و آثار تاريخي - فرهنگي کشور مزين شده است.
گذرنامه مدرکي رسمي است که توسط دولت‌ها براي شهروندان صادر و به‌ عنوان سند هويتي آن‌ها براي سفر به ديگر کشورها شناخته مي‌شود. اين سند بين‌المللي با وجود آن‌که در در سراسر دنيا معياري براي صدور مجوز ورود مسافران خارجي تلقي مي‌شود، اما براساس اين‌که صادرکننده‌ي آن کدام کشور باشد، درجه اعتبار متفاوتي دارد.
امروزه در دنيا کشورها تلاش مي‌کنند علاوه‌ بر بالا بردن امنيت گذرنامه، اين مدرک هويتي را از لحاظ ظاهري زيباتر کنند. براي مثال جلد پاسپورت در کشور نروژ به رنگ‌هاي غيرمرسومي مانند سفيد، آبي فيروزه‌اي و قرمز است و نشان جديد طلايي‌رنگ تاج ملي روي آن حک شده است. همچنين با تاباندن اشعه ماوراي بنفش به صفحات داخلي گذرنامه، شفق‌هاي قطبي موجود در منظره آسمان شب تابش مي‌کنند.

 

 

گذرنامه شهروندان کانادايي به‌شکل کلي تغيير کرده و اخيرا از تصاوير بناهاي تاريخي و نمادهاي کانادا در برگه‌هاي داخلي استفاده شده است. البته اين تصاوير فقط زير نور ماوراي بنفش ديده مي‌شوند. با اين کار و نيز استفاده از چيپ بيومتريک در داخل گذرنامه‌ها، امنيت اين دفترچه‌ها را تا حد قابل توجهي بالا رفته و جعل کردن آن دشوارتر شده است. 

 

رنگ‌وبوی تاریخ‌ و فرهنگ در گذرنامه‌های جدید

 

گذرنامه‌هاي جديد جمهوري اسلامي ايران نيز در طراحي جديدش با تصاويري از آثار و بناهاي شاخص کشور و همچنين برخي آثار ثبت جهاني‌شده مزين شده است. جلد اين گذرنامه‌ها به رنگ زرشکي است.در صفحات داخلي اين گذرنامه، طرح‌هايي از حرم مطهر امام‌رضا (ع)، آرامگاه حافظ، تخت جمشيد، ارگ بم، آرامگاه ابوعلي سينا، آرامگاه فردوسي، آرامگاه خيام نيشابوري، آرامگاه شيخ صفي‌الدين اردبيلي، آرامگاه عطار نيشابوري، عمارت عالي‌قاپو، مسجد امام‌خميني (ره) اصفهان، مصلي امام‌خميني (ره) تهران، خانه بروجردي‌هاي کاشان، برج آزادي و در صفحه آخر نيز طرحي برگرفته از نقوش محراب مسجد جامع اصفهان ديده مي‌شود.

 

رنگ‌وبوی تاریخ‌ و فرهنگ در گذرنامه‌های جدید

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .