کتابخانه مرکزی سیاتل , نمونه موفق معماری فولدنیگ

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۹ / ۰۴ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۷۵۸ ، بازدید:۱۳۴۸۱

فولد یعنی چین و لایه‌های هزارتو، بحث فولدینگ در معماری از اواخر فرن 20 مطرح شد. خصوصیات این سبک معماری را می‌توان لایه‌لایه بودن (چندلایگی) با حفظ ماهيت هر لايه و قرارگيري لايه‌ها در كنار هم، افق گرايي و هم‌ترازی لايه‌ها و فرم‌هاي قابل‌انعطاف و قابل تطبيق با شرايط محيطي سايت (week formو معماري ارگانيك) دانست.

کارهای سبک فولدینگ  معمولاً متشکل از لایه‌هایی است که به‌صورت هم ارتفاع در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و هیچ‌یک نسبت به دیگری دارای وجه تمایزی نیستند. این سبک را به دلیل استفاده از فرم‌های نرم و منحنی با لقب معماری نئوباروک نیز می شناسند.

نمونه موفق معماری فولدنیگ

دکتر مولود جلالی  استاد دانشگاه معماری در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان، ریشه معماری فولدینگ را معماری اوریگامی دانست و در توضیح معماری فولدینگ گفت:  فولدینگ به معنای هزار تو و هزار لایه است در این معماری  لایه‌ها در کنار یا روی یکدیگر قرار می‌گیرند و  در نهایت یک معماری ارگانیک در بستر خود شکل می‌دهد.

 کتابخانه مرکزی سیاتل نمونه‌ای موفق از معماری فولدینگ است. این ساختمان دارای دو ویژگی برجسته نیز هست: سروصدای موجود در خیابان به مقدار كمی وارد ساختمان می‌شود و انرژی آن از طریق پنل‌های خورشیدی تأمین می‌شود.کتابخانه عمومی سیاتل در ۱۱ طبقه و با مساحت کل 38300 مترمربع  در شهر واشنگتن آمریکا ساخته شد.

نمونه موفق معماری فولدنیگ

پوسته دولایه‌ای که مهم‌ترین شاخصه فرم نیز محسوب می‌شود، شبکه‌ای لوزی شکل از جنس فولاد و شیشه است که بنا را کاملاً پوشانده و نه‌تنها سبب حداکثر استفاده از نور طبیعی و کاهش اتلاف انرژی در تمامی طبقات می‌شود بلکه نقشی سازه‌ای داشته و موجب کاهش تعداد ستون‌ها در داخل پلان و انتقال بار به جداره ساختمان نیز شده است. کل بنا یک بلوک شهری کامل را به خود اختصاص داده و به دلیل تفاوت سطح ارتفاع خیابان‌های دو سمت ساختمان، دو ورودی مجزا در طبقات اول و سوم در دو سوی بنا طراحی‌شده‌اند.

نمونه موفق معماری فولدنیگ

قفسه‌ها و مخازن کتاب در چهار طبقه میانی ساختمان در آرایشی مارپیچی نسبت به یکدیگر قرارگرفته‌اند. استفاده از رنگ‌های جذاب در پلکان و راهروهای ارتباطی تصاویری  به‌یادماندنی از فضاهای داخلی را در ذهن ثبت می‌کند. فرم بنا برآمده از تمامی نیازهای عملکردی درون و بیرون آن است. این بنا یکی از موفق‌ترین ساختمان‌های عمومی در رعایت استانداردهای پایداری انرژی است. حداکثر استفاده از انرژی خورشیدی و آب باران از دیگر مصادیق موفقیت بنا در پایداری انرژی است.

نمونه موفق معماری فولدنیگ

منبع : پیام ساختمان 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .