پروژه های معماری
افراد
دیزاین - طراحی
تکنولوژی
رویدادهای معماری
آموزشهای معمارانه
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
ویدیو های معماری
افراد
آموزشهای معمارانه
پروژه های معماری
جهان نما
نشست های تخصصی معماری
دیزاین - طراحی
ویدیو های معماری
تکنولوژی
رویدادهای معماری

منظر ایرانی در قاب نقاشی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۰۳ / ۰۳ / ۱۳۹۷ ، شناسه: ۲۷۷۸ ، بازدید:۵۲۴

نمایشگاه گروهی آبرنگ و آب مرکب با عنوان "قاب منظر ایرانی" از سوی گالری نظرگاه برگزار می‌شود.

 

 منظر ایرانی  در قاب نقاشی

 

نگاه هنرمندان عموماً به سوی ثبت عناصری سوق می‌یابد که بتواند جوهره و ذات موضوع مورد نظر را نشان دهد. هنرمند به دنبال نشان دادن دریافتی عمیق و واقعی از سوژه هنری است، وانگهی غالباً یا به ثبت موبه‌مو و کاملاً واقعی از اثر نمی‌پردازد - جز در سبک‌هایی که اساساً با این دید به سوژه هنری می‌پردازند - یا بخشی از واقعیت سوژه را انتخاب کرده و دست به ترسیم واقعی آن می‌زند که معرف واقعی همه سوژه باشد. نقاشی و از میان تکنیک‌های مختلف آن، "آبرنگ و آب‌مرکب" نوعی از نگاه اول را از نقاش به نمایش می‌گذارد. این تکنیک به دلیل نوع ابزار، رنگ و شیوه رنگ‌گذاری بیشتر امکان این را به هنرمند می‌دهد که با گزینش اجزا و عناصری منتخب از سوژه یا برداشتی ویژه و گاه متفاوت از عین واقعیت، ارائه بیان یا احساسی خاص از سوژه را برای نقاش میسر سازد.

"منظر"، امروزه دیسیپلینی نو در نگاه به محیط است. در علم منظر هر محیط عناصری ویژه دارد. عناصری که حقیقت و جوهره فضا و محیط را بیان می‌کند. این عناصر در دیسیپلین منظر، "عناصر منظرین" خوانده می‌شوند و مجموعه این عناصر در کنار یکدیگر، "منظرِ" یک سوژه را به نمایش می‌گذارد. منظر فرهنگی، منظر تاریخی، منظر شهری و ... هر یک حاوی عناصر منظرین فرهنگ، تاریخ، شهر و ... است؛ که بدان‌ها شناخته و متمایز می‌شود. اگر نوع نگاه هنرمند را به هر سوژه هنری، نگاهی گزینش‌گر و از زاویه‌ای خاص برای بیان ذات و جوهره موضوع بیابیم، می‌توان این نگاه را نگاهی منظرین و اثر هنری را منظر سوژه دانست.

نمایشگاه حاضر، مجموعه‌ای از نقاشی‌های آبرنگ و آب‌مرکب مهگل احمری، ریحانه حجتی، سحر حمیدی، الهام خدادادی، افسر رخی، علیرضا رهبر، سمیرا عابدی، مونا عزیز و نیوشا قاسم است که به سراغ سوژه‌هایی از شهر و فضاهای ایرانی رفته‌اند. در منطق علم منظر محصول این نگاه را می‌توان "منظر ایرانی" نامید که با تکنیک آبرنگ و آب‌مرکب بیشتر و زیباتر از ویژگی‌های نگاه منظرین برخوردار است.

علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند 5 تا 9 خرداد 1397 از ساعت 9 الی 12 و 14 الی 18 به گالری نظرگاه واقع در خیابان آزادی، خیابان دکتر قریب، شماره ۲۳ مراجعه کنند.

افتتاحیه این نمایشگاه شنبه 5 خرداد از ساعت 16 تا 19 برگزار می‌شود. در حاشیه این نمایشگاه میزگردی با حضور احمدعلی فرزین، شهره جوادی، علی‌اکبر نصرآبادی و پدیده عادلوند نیز برگزار می‌شود.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنر آنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین - (لقمان کسمایی)

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری