شورای شهر تهران از معماری معاصر پایتخت حفاظت می‌کند

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۳ / ۱۱ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۵۸۴ ، بازدید:۱۸۹

طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران با قید یک فوریت تقدیم هیات رئیسه شورای شهر تهران و اعلام وصول شد. به گزارش هنرآنلاین، طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران در صد و نود و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران با قید یک فوریت تقدیم هیأت رئیسه شورای شهر تهران و اعلام وصول شد.

علی اعطا، طراح این طرح در تشریح دلایل فوریت بررسی این طرح اظهار کرد: معماری تهران در دوره معاصر به ویژه بعد از دوره قاجار تحولات مهمی را پشت سر گذاشته و سیمای امروز شهر همچنان متأثر از این معماری است. رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران اضافه کرد: در هفته‌های اخیر حساسیت‌هایی در جامعه فرهنگی کشور نسبت به تخریب بناهای ارزشمند معاصر ایجاد شد و به رسانه‌ها راه پیدا کرد.

وی ادامه داد: برخی از آثار با ارزش تخریب شدند و برخی در معرض تخریب قرار گرفتند. تخریب این بناها که مربوط به دوره خاصی از معماری شهر تهران هستند اولین لطمه را به هویت شهر وارد می‌کند اما سود اقتصادی فراوانی به مالک آن می‌رساند. قوانین و مقررات جاری برای حفاظت از همه بناهای ارزشمند معاصر کافی نیست و در شرایطی که ساخت و ساز فعالیت پرسودی در سال‌های اخیر بوده است این موضوع باعث شده این نوع بناها به سرعت تخریب شوند و چهره شهر دائماً در حال پوست‌اندازی باشد.

 

شورای شهر تهران , معماری معاصر پایتخت , حفاظت , معماری معاصر , شورای شهر , تهران , بناهای ارزشمند معاصر , میراث معماری معاصر

 

اعطا با بیان اینکه سیاست اصلی برای حفاظت از بافت‌ها و بناهای ارزشمند معاصر باید مبتنی بر استراتژی برد-برد باشد، گفت: مالک و سرمایه‌گذار از حفاظت از بنا و شهر و شهروندان نیز از حفظ هویت شهر منتفع شوند. در همین راستا طرح "الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران" تهیه و تقدیم شد.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران توضیح داد: به منظور حفاظت از میراث معماری شهرداری تهران ملزم است لایحه‌ای مبتنی بر سیاست‌های تشویقی، الزام‌آور و محدودکننده با توجه به مجوزهایی مبنی بر حفظ و تثبیت و احیای میراث معماری معاصر، سیاست‌های تشویقی در راستای تبدیل ابنیه ارزشمند شهر به اماکن عمومی، بازنگری در فرآیند صدور پروانه در راستای توجه به میراث معماری معاصر، طراحی الگوهای اقتصادی و برنامه بهره‌برداری موقت از این ابنیه در راستای تشویق مالکی، تدوین بانک اطلاعاتی میراث معماری معاصر شهر تهران، پیگیری ثبت میراث معماری معاصر در فهرست آثار ارزشمند از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهیه و ظرف مدت یک ماه برای سیر مراحل تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .