خانه تاریخی رئیس‌التجار در نیشابور تخریب شد

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۵۹۸ ، بازدید:۲۴۸

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور گفت: خانه تاریخی رئیس‌التجار که مربوط به دوره قاجاریه و اوایل پهلوی بود، در نیشابور تخریب شد. به گزارش هنرآنلاین، اسماعیل اعتمادی در گفتگو با مهر، گفت: خانه تاریخی رئیس‌التجار با قدمتی چندین ساله که مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی است؛ یکی از زیباترین آثار تاریخی در داخل بافت تاریخی شهر نیشابور محسوب می‌شود که چند روز پیش توسط مالک آن تخریب شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور با بیان اینکه خانه تاریخی رئیس‌التجار از حدود ۴۰ سال قبل متروکه شده است، افزود: این بنا تا حدود بیست سال قبل دارای سرایدار و نگهبان بود ولی بعد از آن هم توسط مالکین تخلیه و کاملاً متروکه شده است.

 

خانه تاریخی رئیس‌التجار , نیشابور , تخریب , خانه تاریخی , رئیس‌التجار , رئیس اداره میراث فرهنگی , شهرستان نیشابور , میراث فرهنگی

 

وی تصریح کرد: علی رغم چندین بار پیگیری کارشناسان میراث فرهنگی جهت ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی، مالکین منزل اجازه ثبت ندادند. اعتمادی ادامه داد: از لحاظ قانونی تا زمانی که اثری در فهرست آثار ملی ثبت نشده باشد، امکان تخصیص اعتبارات عمرانی و حمایت‌های قانونی برای این اثر وجود ندارد.

وی تاکید کرد: علیرغم چندین بار اعزام مأمورین یگان حفاظت جهت جلوگیری از تخریب بنا و همچنین اطلاع به شهرداری جهت جلوگیری از تخریب، متأسفانه مالک منزل در روز جمعه و همزمان با برگزاری انتخابات یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، با یک دستگاه لودر اقدام به تخریب عمارت کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور با اشاره به تخریب خانه‌های تاریخی در نیشابور، عنوان کرد: خانه‌هایی که دارای ارزش معماری ویژه بوده‌اند و طی ۴۰ سال اخیر تخریب شده‌اند بیش از ۱۰ مورد است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .