مرمت مسجد جامع عتیق قزوین توسط گروهی اروپایی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۸ / ۰۱ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۷۶۲ ، بازدید:۲۲۷

گروهی از اساتید مجرب اروپایی همکار با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مرمت گنبد و مقصوره خمارتاش مسجد جامع عتیق قزوین مشارکت می‌کنند. به گزارش هنرآنلاین، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اعلام این خبر به ایرنا گفت: ساماندهی و مرمت مسجد جامع عتیق قزوین به عنوان یکی از طرح‌های بین المللی مطرح است. 

علیرضا خزائلی افزود: اساتید اروپایی یادشده یک گروه علمی مجرب در زمینه مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی به شمار می‌روند که مورد تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند و در مرمت برخی بناهای تاریخی شاخص همفکری و مشورت می‌دهند.

وی یادآور شد: مسجد جامع عتیق از شاخص‌ترین بناهای تاریخی قزوین و از جمله کهن‌ترین مساجد ایران است که امیدواریم پس از مبارزه با کرونا و قرار گرفتن در شرایط عادی، بتوان امسال دور جدید مرمت آن با محوریت گنبد و مقصوره خمارتاش را آغاز کنیم.

 

مرمت مسجد جامع عتیق قزوین توسط گروهی اروپایی , مرمت مسجد , عتیق قزوین , گروهی اروپایی , مسجد جامع عتیق قزوین , مسجد جامع عتیق , استان قزوین , مرمت و ساماندهی

 

مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن‌ترین مساجد چهار ایوانی کشور است که آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع به نمایش می‌گذارد. قدیمی‌ترین قسمت موجود به سال ۱۹۲ به دستور هارون الرشید بنا شده و در عصر سلجوقی،‌ صفوی و قاجاری الحاقاتی به آن صورت گرفته است. شش کتیبه گچ‌بری مقصوره خمار تاشی آن هم شهرتی جهانی دارد. 

همچنین خزائلی افزود: بقعه و آستان امامزاده حسین (ع) قزوین و برج‌های دوگانه خرقان از دیگر بناهای تاریخی شاخص قزوین هستند که امسال مرمت و ساماندهی آنها در فازهای جدید انجام خواهد شد.

این مسوول گفت: امسال در مجموع ۱۵ تا ۲۰ بنای تاریخی استان قزوین مورد مرمت و ساماندهی قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین یادآور شد: اعتبارات در نظر گرفته شده در حوزه مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی استان برای سال جاری ۵۰ میلیارد ریال است.

استان قزوین در فهرست آثار ملی دارای بیش از ۱۴۰۰ اثر است که نزدیک به ۲۵۰ مورد آنها مربوط به بناهای تاریخی است.

 

 

 

 

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .