مرمت هزار بنا در شهر یزد , تبدیل بافت جهانی به کارگاه مرمتی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۴ / ۰۳ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۹۲۲ ، بازدید:۱۹۶

مرمت هزار بنا در شهر یزد

/ تبدیل بافت جهانی به کارگاه مرمتی

 

مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد از مرمت هزار بنا طی سه سال گذشته با سرمایه گذاری بالغ بر هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش هنرآنلاین، محسن عباسی هرفته در یازدهمین نشست آنلاین خانه مطبوعات یزد با اشاره به اینکه سه سال از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد می‌گذرد، اظهار داشت: ثبت جهانی یک فرصت برای کشورها تلقی می‌شود زیرا جلب توجه، مهمترین اتفاقی است که در جریان گردشگری باید اتفاق بیفتد.

وی افزود: اگر سال گذشته ۲ میلیون گردشگر به استان یزد سفر کرد به دلیل این بود که نام یزد در رسانه‌ها بسیار تکرار شد و این استان به کانون توجه در حوزه گردشگری تبدیل شد.

عباسی هرفته با اشاره به اتفاقات خوبی که در حوزه مرمتی در بافت تاریخی یزد از زمان ثبت جهانی آن تاکنون اتفاق افتاده است، بیان کرد: بافت تاریخی یزد در طول سه سال گذشته به یک کارگاه عظیم مرمتی تبدیل شده و در این مدت هزار بنا در این عرصه مرمت شده است.

عضو شورای اسلامی شهر یزد ادامه داد: در شرایط اقتصادی که کشور با آن مواجه بود، حجم سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی بسیار قابل توجه بود به نحوی که برای هزار بنای مرمت شده، حدود هزار میلیارد تومان توسط بخش دولتی، شهرداری و بخش خصوصی هزینه شد.

 

مرمت هزار بنا در شهر یزد , تبدیل بافت جهانی به کارگاه مرمتی , مرمت , هزار بنا , شهر یزد , بافت جهانی , کارگاه مرمتی , مدیر پایگاه میراث جهانی , شهر تاریخی یزد , یزد ,  بافت تاریخی

 

وی یادآور شد: از هزار بنای مرمت شده، ۷۵۰ بنا با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مرمت شد.

عباسی هرفته تاکید کرد: دولت باید از تصدی‌گری در این حوزه دست بردارد زیرا حتی اگر بتواند مرمت کند، قدرت نگهداری نخواهد داشت بنابراین باید تنها به بسترسازی برای حضور بخش خصوصی بپردازد.

وی تصریح کرد: این حجم از سرمایه‌گذاری در شرایطی که کشور دچار انقباض اقتصادی است، قابل توجه است و این امر ظرفیت‌های عظیم حوزه میراث فرهنگی را نشان می‌دهد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، عملکرد شهرداری یزد را نیز در این حوزه قابل قبول دانست و گفت: ۲۵۰ بنا نیز توسط شهرداری مرمت شده است ضمن اینکه شهرداری در بخش فضاهای عمومی مثل معابر، ایجاد فضاهای فرهنگی و … نیز بسیار اثرگذار عمل کرده است.

وی اظهار داشت: خرسندیم از اینکه هم بخش دولتی به بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذار در بافت تاریخی یزد پرداخته و هم این جذابیت در بافت برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایجاد شده است.

عباسی هرفته افزود: ثبت جهانی بافت تاریخی یک اتفاق مهم فرهنگی را در یزد رقم زد و مردم اکنون به اهمیت بافت تاریخی به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگی پی برده‌اند.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .