تخریب یکی از بزرگ‌ترین معماری‌های خشتی ایران در دامغان

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۹۶۰ ، بازدید:۱۵۷

تخریب یکی از بزرگ‌ترین معماری‌های خشتی ایران در دامغان

دو برج تاریخی باروی دامغان به صورت 100 درصدی تخریب شد.

 

به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان از توقف عملیات تخریب دیوار تاریخی باروی دامغان خبر داد.

مهدی قاسمی با اعلام این خبر افزود: به‌دنبال گزارش مردمی درخصوص تخریب قسمتی از دیوار بارو در شمال شرقی دامغان، نیروهای یگان حفاظت دامغان، همراه با مأموران کلانتری ۱۱ دامغان در محل حاضر شدند و با پیگیری فوری و دستور دادستان مبنی بر توقف عملیات، از تخریب بیشتر دیوار جلوگیری کردند.

او با اشاره به اینکه باروی دامغان یکی از بزرگ‌ترین معماری‌های خشتی ایران است که در اوایل دوران اسلامی بنا شده، اظهار کرد: ضمن طرح شکایت از طریق اداره دامغان، پرونده متخلفان برای پیگیری و انجام مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.

 

تخریب یکی از بزرگ‌ترین معماری‌های خشتی ایران در دامغان , تخریب , بزرگ‌ترین معماری‌های خشتی ایران , دامغان , معماری‌های خشتی ایران  , معماری‌ خشتی ایران  ,  خشتی ایران  , ستاوین , سمنان , صنایع‌دستی دامغان , رئیس اداره میراث‌فرهنگی ,

 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان با بیان اینکه متجاوزان دو برج باروی قدیمی دامغان را به صورت ۱۰۰ درصد و قسمت اندکی از دیوار بارو را تخریب کردند، افزود: برای دیوار بارو ۱۲ متر حریم در نظر گرفته شده است، از این رو برابر ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی برای لطمه به آثار تاریخی ثبت شده علاوه بر جبران خسارت، یک تا ۱۰ سال حبس در نظر گرفته شده و طبق ماده ۵۶۲ اگر شخص یا اشخاص برای یافتن اشیای تاریخی اقدام به کاوش و یا تخریب آثار کنند، به سه ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

او گفت: ایجاد معبر بزرگ‌تر برای خیابان منتهی به منازل شخصی، انگیزه تخریب‌کنندگان بود که بدون شک با این افراد برخورد قاطع خواهد شد.

باروی دامغان، ۱۶هزار متر طول، ۱۰۶ برج و چهار دروازه داشته که به مرور زمان به علت فرسایش و نزولات آسمانی فقط 8 هزار متر آن باقی مانده است. این اثر تاریخی در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۹۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .