بررسی تاثیر اقلیم و معماری بومی بر آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۷ / ۰۶ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۴۰۱۵ ، بازدید:۱۳۵

شهرام اقبال‌زاده در هفدهمین برنامه زنده اینستاگرام گفتمان هنر و معماری به بررسی آثار هوشنگ مرادی‌کرمانی خواهد پرداخت.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، این نویسنده و مترجم پیش از این نیز در یادداشتی با پرداختن به کتاب "طبیعت از منظر بوم‌شناسی در شاعرانگی" اثر نصرت‌الله صفائیان، درباره ادبیات، محیط زیست و معماری همخوان با اقلیم نوشته بود: این روزها گویی مادر طبیعت با ویروس کرونا دارد به بشریت و پیش از همه و بیش از همه، به سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان و سرمایه‌داران استثمارگر زیاده‌خواه و سیاسیون زورگو و جنگ‌افروز پیامی می‌دهد تا آنها را گوشمالی دهد؛ کرونا این نکته اساسی را گوشزد می‌کند:

با مام طبیعت و با یکدیگر مهربان باشید!

ادبیات باید بتواند دست در دست پژوهشگران محیط زیست و بوم‌شناسان، با نگاهی بین رشته‌ای، به گرهگاه‌های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی بپردازد و با روایتی ژرف‌کاوانه به روایت لایه‌های پنهان در اعماق جامعه و طبیعت در حال نابودی، با نگاهی سونوگرافیک، غده‌ها و نودهای میلیاردی سرطانی را پیش چشم ما بگذارد...

اقبال‌زاده در بخش دیگری از این یادداشت با معرفی کتاب "موجود عجیب در کنار رود" اثر ایمی سارینگ کینگ تاکید می‌کند: کودکان امروز در دنیایی بزرگ می‌شوند که با چالش‌های اجتماعی و زیست‌محیطی بی‌سابقه‌ای روبه‌رو است. آنها باید در یافتن راه حل برای این چالش‌ها همراه شوند... همهٔ اینها - و بیش از اینها را - خانم ایمی سارینگ کینگ به دور از احساساتی‌گری و شعارزدگی و سیاست‌زدگی در روایتی شیرین و بیانی دلنشین در چارچوب زندگی خانوادگی و روزمرهٔ یک نوجوان روستایی در ساختار ادبی و پیرنگی منسجم به پیش می‌برد. چنین پدیده‌هایی به صورت روزانه در پیش چشم ما هم می‌گذرد، اما فقط چشمی تیزبین، تخیلی سرشار و قلمی توانا و ذهنی پربار و نویسنده‌ای روایت‌شناس می‌تواند در چنین روایت زیست‌محیطی، با به‌تصویر کشیدن ایستادگی دانش‌آموزی روستایی در برابر مصرف‌زدگی بچه شهری‌ها و بزرگسالان عادت‌زده، کامکارانه عمل کند...

شهرام اقبال‌زاده ساعت ١۶ روز چهارشنبه ١٩ شهریور در صفحه انجمن مفاخر معماری ایران به نشانی https://instagram.com/ammi.iran?igshid=syp0i8w35wn درباره تاثیر اقلیم و معماری بومی بر آثار هوشنگ مرادی کرمانی به صورت زنده سخن خواهد گفت.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین-کد خبر: 152379

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .