ثبت جهانی محوطه تاریخی شوش و منظرفرهنگی میمند

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۱۴ / ۰۴ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۷۱۰ ، بازدید:۲۱۵۶

در اجلاس اخیر کمیته میراث جهانی یونسکو پرونده شوش از ایران مورد بررسی قرار گرفت و این شهر باستانی، ثبت جهانی شد.    

سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان برگزار شد و هیات ایرانی به ریاست معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور دفاع از پرونده‌های شوش و میمند عازم این اجلاس شدند.

 

شوش ثبت جهانی شد

در این اجلاس هیات ایرانی ضمن ارایه گزارش‌های ادواری حفاظتی از سایت‌های میراث جهانی و دفاع از پرونده‌های شوش و میمند به پرسش‌های کشورهای عضو کمیته پاسخ دادند.در این دوره از اجلاس یونسکو،  پرونده «شوش» در خوزستان توسط محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور ارائه شد که پس از دفاع وی، با اکثریت آرای اعضا، محوطه تاریخی شوش به ثبت جهانی رسید.
در پرونده شوش تپه باستانی آن با در نظر گرفتن معیارهای چهارگانه کمیته میراث جهانی در خصوص حفظ اصالت، یکپارچگی، مدیریت و حفاظت محوطه و در پرونده میمند نیز منظر فرهنگی آن مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) تا 17 تیر 94 ادامه خواهد داشت.

 

شوش ثبت جهانی شد

درباره شوش (هادي مهرابي):

شهرستان شوش با مرکزيت شهر شوش در شمال غرب استان خوزستان واقع شده است. قرار گرفتن شوش در راه ترانزيتي اهواز- خرم آباد و عبور خط راه آهن و وجود مراکز ديدني ، تاريخي و طبيعي باعث شده است که شوش به عنوان قطب مهم گردشگري در استان مطرح باشد. مساحت شهرستان حدود 3577 کيلومتر مربع و جمعيت آن بر اساس سرشماري 1370 حدود 158000 نفر بوده است.که با احتساب رشد جمعيت اکنون به بيش از 200000 نفر رسيده است.

 

شوش ثبت جهانی شد

وجود زمينهاي بسيار حاصلخيز کشاورزي و قطب صنعتي در هفت تپه وضعيت مناسب اقتصاد منطقه اي را براي شوش به ارمغان آورده است و به همين سبب اين شهر از رشد جمعيت بالايي در دهه هاي اخير برخوردار بوده است. در محدوده شهرستان شوش سه رودخانه مهم کرخه ، دز و شاوور جريان دارند که منابع عظيم آب براي کشاورزي منطقه هستند.

منبع : khouznews.ir

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

دیدگاه کاربران
نام شما: *
پست الکترونيک: *
دیدگاه شما:*
مجموع را وارد کنید:*
=
+
با ما همراه شوید
تبلیغات
طراحی معماری

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .