جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۶ / ۰۴ / ۱۳۹۴ ، شناسه: ۷۴۹ ، بازدید:۲۵۳۷

سی‌ونهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو با ثبت ۲۴ اثر در فهرست میراث جهانی به‌ کار خود پایان داد.
 

 سی‌ونهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در مرکز کنفرانس‌های بین‌المللی شهر بُن آلمان با ثبت ۲۴ اثر در فهرست میراث جهانی و معرفی استانبول به عنوان میزبان دوره آتی این اجلاس در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید.

امسال در مجموع ۲۴ اثر فرهنگی و طبیعی وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شدند و سه محوطه شامل ویرانه‌های باستانی "هترا" در عراق، شهر تاریخی "صنعا" و همچنین شهر محصور "شیبام" در یمن وارد فهرست میراث در خطر یونسکو شدند.

همچنین محوطه "لاس کاتیوس" در کشور کلمبیا که در سال ۲۰۰۹ وارد فهرست میراث در خطر یونسکو شده بود امسال از این فهرست خارج شد.

در این گزارش با تعدادی از آثار معماری ثبت‌شده در این فهرست آشنا می‌شوید.

** محوطه تاریخی شهر باستانی شوش :

جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

شهر باستانی شوش که در جنوب خوزستان واقع شده است یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته‌شده جهان است، ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد پایه‌گذاری شده است و آثار باستانی از دوره‌های مختلف تاریخ در آن وجود دارد.

طبق اسناد شهر باستانی شوش از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است و فعالیت‌های باستان‌شناسی در آن ادامه دارد و به‌عنوان هجدهمین اثر میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

 

**  پل forth railway در اسکاتلند :

جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

این پل دومین پل بزرگ دنیاست که در سال ۱۹۸۰ در اسکاتلند توسط مهندسین انگلیسی سر جان فاولر و سر بنیامین بیکر طراحی و ساخته شده است، طول این پل ۲۵۲۸.۷ متر است و هنوز هم برای عبور قطار از روی رودخانه استفاده می‌شود و به‌تازگی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

 

**  قلعه آلامو در تگزاس  :

جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

آلامو، محل نبرد تاریخی است که جنگ بین قوای تگزاس و ارتش مکزیک در این قلعه صورت گرفت، و به‌تازگی نیز در فهرست یونسکو قرار گرفته است.

 

**  مجموعه‌ای از انبارهای تاریخی جهان در هامبورگ  :

جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

Speicherstadt به معنای شهر انبارها یا منطقه انبار است که در هامبورگ قرار دارد، آلمان بزرگ‌ترین منطقه انبار در جهان است، این منطقه به‌عنوان یک منطقه آزاد برای انتقال کالا بدون پرداخت گمرکی ساخته شده بود، از سال ۲۰۰۹ این منطقه و مناطق اطراف آن تحت توسعه مجدد قرار گرفت اخیراً در میراث جهانی یونسکو ۲۰۱۵ ثبت شده است.

 

**  قلعه باستانی دیاربکر و باغ‌های Hevsel  :

جدیدترین آثار معماری ثبت شده در فهرست ۲۰۱۵ یونسکو

این قلعه باستانی که قدمت آن به دوران رومی‌ها باز می‌گردد که توسط رومیان در قرن ۱۰ ساخته شده است، یکی دیگر از آثار باشکوه و قدیمی است که در شرق ترکیه قرار گرفته است و به‌تازگی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع : سرویس معماری هنرآنلاین

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

گردآوری شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .