خانه تاریخی مقدم کاشان در پی احداث پارکینگ آسیب دید , شهرداری باز هم بدون تاییدیه میراث فرهنگی حادثه آفرید

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۸ / ۰۸ / ۱۳۹۸ ، شناسه: ۳۴۳۴ ، بازدید:۲۶۱

احداث پارکینگ در مجاورت خانه تاریخی و ثبت ملی شده مقدم در کاشان موجب شد تا به این بنا خسارت وارد شود. به گزارش هنرآنلاین به نقل از مهر، از یک سال پیش تاکنون شهرداری کاشان با مشارکت بخش خصوصی در خیابان باب‌الحوائج رو به روی بازار تاریخی و بین دو خانه تاریخی و ثبت ملی شده مقدم و وثقی پارکینگی را احداث کرده است ولی این گودبرداری برای ساخت پارکینگ که به زعم فعالان میراث فرهنگی غیر اصولی انجام گرفته موجب ترک‌های عمیق به خانه تاریخی مقدم شده است. همچنین این گودبرداری موجب تخریب یکی از اتاق‌های این خانه نیز شده که با پیگیری‌های مختلف فعالان میراث فرهنگی، کارشناسان حفظ و احیای بناهای تاریخی و یگان حفاظت از میراث فرهنگی این عملیات چندین بار متوقف شده ولی دوباره به کار خود ادامه داده است.

 

خانه تاریخی , مقدم کاشان , پارکینگ , شهرداری , بدون تاییدیه , میراث فرهنگی , حادثه , کارشناس دادگستری , خسارت , ثبت ملی , خانه تاریخی مقدم , شهرداری کاشان , باب‌الحوائج , احیای بناهای تاریخی , اخبار معماری , ارزش‌های تاریخی

 

حفر چاهک برای مقاوم‌سازی بنا در روز ۲۲ آبان‌ماه نیز به دلیل جانمایی نامناسب موجب شده تا سقف زیرزمین خانه شکاف بردارد. علی کاشانی مرمت‌گر خانه‌های تاریخی می‌گوید: پیگیری‌های ما از میراث فرهنگی نشان داده که اصلا این طرح تاییدیه میراث فرهنگی را هم نداشته است. ضمن اینکه فعالیت‌های انجام گرفته موجب شده تا ترک‌های فعالی نیز در این خانه ایجاد شود و بنیان آن خانه را متزلزل‌تر کند.

این خانه که با شماره ۲۴۴۵۳ در سال ۱۳۸۷ به فهرست میراث ملی اضافه شده است، متعلق به دوره قاجار بوده و دارای معماری خشتی است. یکی از کارشناسان دادگستری نیز در جریان بازدید از این خانه به شورای حل اختلاف کاشان این طور گزارش داده است: "شهرداری کاشان با گودبرداری برای ایجاد پارکینگ در مجاورت خانه و تراشیدن دیوار آن باعث فروریختن دیوار اتاق ضلع جنوب شرقی شده است و هم اکنون دیوار اتاق با بلوک سیمانی را مسدود کرده و همچنین اقدامات شهرداری با گودبردای و تراشیدن دیوار شرقی باعث تزلزل بنیان در ارکان این بنای تاریخی و ایجاد ترک‌های فعال دیوار و بادگیر منحصر به فرد آن شده که فروریختن بخش‌هایی از این خانه با ادامه روند گودبرداری اجتناب‌ناپذیر و این خانه تاریخی ویران خواهد شد.

 

خانه تاریخی , مقدم کاشان , پارکینگ , شهرداری , بدون تاییدیه , میراث فرهنگی , حادثه , کارشناس دادگستری , خسارت , ثبت ملی , خانه تاریخی مقدم , شهرداری کاشان , باب‌الحوائج , احیای بناهای تاریخی , اخبار معماری , ارزش‌های تاریخی

 

بنابراین با توجه به این موضوع و تخریب‌هایی که در اتاق‌های ضلع جنوب شرقی و دیوار خشتی به طول ۱۵/۳۰  ارتفاع ۶/۲۰ متر که در مجاورت گودبرداری بوده و بخش‌هایی از خانه دچار آسیب زیادی شده است؛ زیرا متزلزل شدن دیوار مذکور باعث نشست پی و تزلزل در دیوارهای باربر آن شده است که حاصل آن ترک‌های فعال در جرزها و سقف در ضلع جنوبی بناست. از این رو امکان مرمت آن وجود ندارد و باید به طور کامل بازسازی شود. ضمن اینکه عمل انجام شده به ارزش‌های تاریخی خانه مقدم نیز آسیب وارد کرده است.

این کارشناس دادگستری همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان را نیز برای آسیب به بنا به عنوان خسارت برآورد کرده است که شامل مواردی از جمله بازسازی دیوار شرقی، بازسازی کامل جرزها و ... است.

 

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .