از تاسیس سه موزه تا مرمت 5 بنای تاریخی فاخر در آذربایجان شرقی

مجموعه: رویدادها ، تاریخ انتشار: ۲۴ / ۰۲ / ۱۳۹۹ ، شناسه: ۳۸۸۹ ، بازدید:۲۷۵

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از مرمت و بازسازی پنج اثر تاریخی فاخر آذربایجان شرقی خبر داد. به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، احمد حمزه‌زاده با بیان اینکه بناها و آثار برجای‌مانده از گذشتگان به‌مثابه آینه تمام نمای تاریخ و فرهنگ جوامع شناخته می‌شوند، گفت: مهم‌ترین اهتمام و رسالت همگان صیانت و حفاظت از این گنجینه، ذخیره و انتقال افتخارآمیز آن به نسل‌های بعدی است که این مهم را باید با ایجاد زیرساخت‌های لازم و نگاهی کارشناسانه فراهم آورد.

او با اشاره به اینکه اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان اصلی‌ترین مجری این امر خطیر همواره در تلاش بوده است، ادامه داد: این حقیقت بر همگان آشکار است که بخش وسیعی از وقایع و تاریخ ایران اسلامی در آذربایجان رقم خورده و به همین سبب آذربایجان بخش عمده‌ای از میراث تاریخی را بنا به جایگاه مهم خود طی ادوار متخلف تاریخی، در دل خود جای‌داده است و اینک وظیفه معاصر است که برای حفظ گنجینه‌هایی این‌چنین ژرف، تمام تلاش خود را بکار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی بابیان اینکه این اداره کل طی سال ۹۸، مرمت، حفاظت، بازسازی و ساماندهی پنج اثر فاخر تاریخی را در دستور کار قرار داده بود، ادامه داد: در راستای نیل به اهداف حفاظتی وصیانتی از ابنیه تاریخی، این اداره کل بااعتباری بالغ‌بر 300 میلیارد ریال از ردیف اعتبارات استانی، ملی و تبریز ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰ کارگاه فعال مرمتی در سطح استان را برپا کرد که کاوش، مرمت و ساماندهی "مجموعه تاریخی ربع رشیدی"، "مجموعه حسن پادشاه"، "مقبره چهار منار" و "بازار تاریخی تبریز" و همچنین مرمت و ساماندهی "باغ مزار شیخ شهاب‌الدین اهری" در رأس این امور قرار گرفت.

 

موزه , مرمت , بنای تاریخی فاخر , آذربایجان , آذربایجان شرقی , مدیرکل , میراث ‌فرهنگی , گردشگری , صنایع‌دستی , هنرآنلاین ,

 

او در ادامه به اهم اقدامات انجام‌گرفته در مجموعه تاریخی ربع رشیدی اشاره کرد گفت: طی سال ۹۸ شاهد انجام کاوش‌های باستان‌شناسی با مشارکت موسسه باستان‌شناسی آلمان، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و معاونت میراث فرهنگی در ادامه کاوش‌های فصول یک و دو بودیم که در این راستا اقداماتی نظیر اجرای دسترسی مسیر گردشگری چوبی، اقدامات مرمتی اضطراری حفاظتی و استحکامی، اندود کاه‌گل حفاظتی در بخش‌های بدون حفاظ و اجرای دیوار سنگی نیز انجام گرفت.

حمزه‌زاده همچنین به اقدامات مرمتی انجام‌گرفته در سرای ایکی قاپیلی تبریز پس از آتش‌سوزی مهیب اردیبهشت‌ماه ۹۸، اشاره کرد گفت: با توجه اینکه سرای ایکی‌قاپیلی بازار تاریخی تبریز طی ۱۰ سال گذشته نیز دچار حریق شده بود، مرمت این سرا به‌صورت ویژه و طبق اصول مرمتی انجام‌گرفته بود، که بیش از 116 مغازه با مساحت 2500 مترمربع در دوطبقه در این آتش‌سوزی آسیب دید که در این راستا اقداماتی نظیر پاک کردن و شست‌وشوی آجر، باز کردن بند و بندکشی، خاک‌برداری و آواربرداری، اجرای طاق و تویزه، نما چینی و آجرکاری با آجر سنتی و اجرای کف سازی و ساماندهی و اجرای تأسیسات مکانیکی و الکتریکی انجام شد.

او از جمله اقدامات مهم و مؤثر در حفظ آثار تاریخی و فرهنگی را ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی عنوان کرد و گفت: در این راستا اداره کل میراث فرهنگی استان طی سال ۹۸ اقدام به ثبت ملی ۴۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی کرده است که از این میان ۱۹ اثر ثبت‌شده متعلق به بناهای تاریخی (آثار غیرمنقول)، ۹ اثر متعلق به آثار منقول، شش اثر طبیعی، شش اثر معنوی و در حوزه حریم آثار تاریخی نیز اقدام به ثبت سه اثر کرده است.»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی ضمن اشاره به شعار شورای ایکوم در سال ۹۸ مبنی بر موزه‌ها به‌مثابه کانون‌های فرهنگی آینده و سنت‌ها، از راه‌اندازی سه موزه طی سال ۹۸ در استان خبر داد و گفت: موزه‌ها به‌عنوان کانون‌های فرهنگی نقش مهمی در تبادل اطلاعات بین گذشتگان و آیندگان ایفا می‌کند، از این‌رو طی سال ۹۸ در راستای توسعه این ارتباط مجوز لازم به سه موزه "شعر و ادب آذربایجان"، "خانه موزه شیخ محمد خیابانی" و "موزه خیمه‌شب‌بازی" اعطا شد و اقدامات لازم در راستای راه‌اندازی موزه‌های مذکور در حال انجام است.

او افزایش 10.5 درصدی میزان بازدید از موزه‌های استان اشاره کرد و گفت: با توجه به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام و شناخت بیش‌ازپیش ظرفیت‌های گردشگری استان توسط گردشگران، شاهد حضور چشمگیر گردشگران در موزه‌های استان نیز بودیم، به طوری‌که بالغ‌بر ۸۴۱ هزار و ۳۰۰ نفر طی سال ۹۸ از موزه‌های استان بازدید کرده‌اند.

تذکر : استفاده از مطالب وب سایت ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است . کلیه حقوق، محتوا و طراحی سایت متعلق به وب سایت ستاوین می‌باشد. در غیر این صورت مراتب از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد .

دوستان و همراهان عزیز ستاوین ( شبکه هنر و معماری ستاوین ) ، با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب و اهداف مان، که همانا ارتقا جایگاه و فرهنگ معماری می باشد ، یاری کنید . منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم . . .

منبع: هنرآنلاین

آیا تمایل دارید نام ، برند و محصولات شما برای مخاطبین ما نمایش داده شود؟ ( اینجا کلیک کنید )

ترجمه شده توسط تحریریه ستاوین

تبلیغات

شبکه هنر و معماری ستاوین

استفاده از محتوای سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است . کلیه حقوق مادی و معنوی , محتوا و طراحی متعلق به شبکه هنر و معماری ستاوین می باشد .